| LDCCristi a întrebat:

Buna TPU.VA ROG AJUTATI-MA! Am un renault megane 2 cu 6 trepte+maisalierul diesel.Anul fabricatiei 2004.
Intr-o zi am sarit un damb cu el si am planat putin cu ea.Cand a ajuns pe roti s-a auzit deodata o bataie tare la roata din dreapta parca ar fi o explozie.Cand m-am dat jos am constatat ca e planetara din dreapta (aia mai lunga). Cand am dato jos am aflat ca s-a rupt tripoda din cutie.Am dus planetara la un reparator si a facuto.Cand am pus-o pe masina bag in viteza si cand dau sa plec tot se aude acel troncanit la roata din dreapta.Acum poate fi capu de planetara de la butuc? Sau s-a rupt iar tripoda.Ca am facut o tura cu ea si a mers dupa iar se auzea acel troncanit parca forteaza ceva la roata.Deci ce o fi? Capul de la planetara de la butuc sau iar tripoda? Va rog ajutati-ma.DAU FUNDA +vot.

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Nu prea este bine ce se intampla, cel mai probabil s-a deranjat directia, mergi cam cu 20 km/h si ia mainile de pe volan, vezi, trage singura sau ramane in aceeasi pozitie? daca trage inseamna ca ai o problema serioasa cu directia deci nu te baza pe faptul ca ai facut o planetara s-ar putea sa ajungi doamne fereste intr-un sant, oricum daca face asa sau nu face directia du-te la un mecanic, pana nu o verifica si iti spune exact, nu stii ce poate fi stricat!

| thegeaba a răspuns (pentru RB26DETT):

Poate sa aiba directia perfecta si sa traga dreapta/stanga... Depinde si de pneuri, si de geometrie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ai aranjat serios directia. du-te la un mecanic sa se uite cum trebuie la ea si nu mai umbla cu carpeli