| Irimia_David_1998 a întrebat:

Salut, spuneti-mi va rog exact care este problema: Am un golf 4, iar in momentul in care intru pe un drum cu denivelari, pentru ca asa sunt drumurile din Romania, incepe sa se auda un troncanit puternic, ca si cum s-ar lovi doua bări de fier la roata de pe față dreapta, nu stiu daca este planetara sau bucsele, cap de bara, roata nu are niciun fel de joc, totul este in ordine in momentul in care sunt pe un drum de calitate, dar cand sunt pe un drum cu denivelari se aude rau! MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Poate fi orice element de suspensie, e greu de identificat dupa descriere. Probabil e nevoie de o constatare in service, pe elevator.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Drumurile din Romania sunt ok, Golful tau nu e.
Nu ai facut niciodata o revizie cazanului tau, aia e problema, nu tara in care rulezi.
Intr-o tara cu drumuri mai fine, nu ai fi avut ITP la masina aia.
Si ca sa iti raspund la intrebare, trebuie sa schimbi ceva din astea:
-arc
-telescop
-flansa
-pivot
-bucse brat
-bieleta.

| Irimia_David_1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am totul in regula la masina, prietene, se pare ca tu nu ai niciun fel de cunostinte in domeniu si esti un PSD-ist cel mai probabil, aici este un site de intrebari si raspunsuri, nu imi trebuie mintea ta bășită!

| Irimia_David_1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai vrea tu sa ai 'cazan' cum probabil fac toti frustratii ca tine care au bicicleta in loc de masina, si ar vrea si ei sa conduca, dar singurul vehicul pe care il conduci tu este roaba! Du-te plimba-te!

| relian a răspuns (pentru Irimia_David_1998):

Cum ai totul in regula la masina daca intrebi ce se aude trancanit laughing,asta inseamna ca ai probleme si ca nu este totul in regula,nu crezi?
Si ce legatura are PSD-ul cu masina ta laughing hai ca esti tare.

Planetarle se aud cand virezi,deci nu-s alea,dar banui ca ar trebuie schimbate si alea.
Eu cred ca is telescoapele,sau bratele alea de la roti,sau mai exact bucsele cum le numesc romanii.
Tu spui ca sar auzi ca si cum ar fi fier pe fier,dar in ce pozitie vertical sau orizonatal?
Daca ar fi bucsele ai avea asa o senzatie de miscare brusca spre inainte sau inapoi.
Daca simti fier pe fier de sus in jos atunci is telescoapele,ele sau slabit si permite balansarea masinii rapid,nu incet asa cum ar fi cand is bune,de aici si cred senzatia aia de fier
Capetele de bara nu se aud ca fier pe fier si daca mergi drept nu virezi alea nu ar face asa.
Poate sa fie rulmenti de la roata,ar fi o senzatie de huruit.

Nu trebuie sa duci masina nicaeri daca ai asa macar ceva notiuni si stii la ce sa te uiti.
Acele bucse se pot ferifica si cu msina asa jos,virezi la max stanga,te uiti la una din roti cu o panterna ceva la bucsele alea,vezi daca sunt crapate,virezi invers,verifici calanta roata.
Planetarele daca ar fi,te duci pe o strada fara gropi laughing mergi acolo si virezi,daca alea ar fi ar trebuie sa auzi zgomotul ala indiferent cum e strada buna sau rea.
Capetele de bara la fel miste de ele asa mai sanatos,pui mana si smuncesti,vezi daca clantane laughing
Ce am spus le faci doara daca ai asa idee cum arata o busca si cum trebuie sa fie normala, chestii de genu.
Daca nu esti familiarizat, atunci duo la un meserias.
Eu am spus ca idee, restul tu alegi ce e de facut.
La rulmenti, rudici masina pe un cric ceva si cu ambele mani misti de roata, ori rotesti roata si daca rulmentu e dus se aude un huruit.
Gata deja ti'am reparat masina laughing

| Irimia_David_1998 explică (pentru relian):

Apreciez, faza cu PSD, este din alte motive, las-o asa, mersi ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi, loviturile se aud de sus in jos in momentul in care merg pe denivelari, la curbe nu se audile absolut nimic!