| Stefantar a întrebat:

Buna, TPU!

Vreau să discut despre ce este mai bine: cutie de viteze manuală sau automată?

Răspuns Câştigător
| C0rnel223 a răspuns:

O cutie de viteze automată este o alegere mai bună dacă conduceți cel mai mult în oraș. De asemenea, este mai ușor de condus cu cutia de viteze automată. Pe de altă parte, întreținerea cutiei de viteze automate în comparație cu manualul este mai scumpă. Am văzut recent un articol despre asta: https://www.g4media.ro/......tiune.html
Poate aici puteți discuta mai multe în secțiunea de comentarii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La cum este traficul in prezent. oridunde in lume, cutia manuala nu mai are niciun sens.
cutiile moderne sunt fiabile, nu cresc consumul si sunt foarte performante.

cina o sa vina cu retorica ca nu mai simti masina daca e automata e clar ca nu a condus niciodata o automata.

| siriusblack98 a răspuns:

Este mai confortabila cea automata, mai ales daca folosesti masina prin oras. Desi eu unul sunt mai ''old school'' si tin la placerea condusului asa ca prefer cutia manuala. Depinde ce preferinte ai.