| ExprimareLibera a întrebat:

Cutie automata sau manuala? De ce?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ambele au avantajele si dezavantajele lor. Am avut putin timp o Vectra 1.6 automata... Pe aia mai mult o chinuia cutia aia, fiind un motor slab pentru caroseria Vectrei.
Am condus ceva Mercedesuri automate, cu motoare destul de mari... Acolo chiar nu simti nevoia sa intervii, transmisia automata e exact ce trebuie.
Daca mergi cu un SUV automat, e aiurea in majoritatea cazurilor. Rapoartele sunt scurte, motorul e mare si galagios... Foarte aiurea (am in minte Touareg cand zic asta).
Daca conduci mult in oras, e foarte comoda automata, dar nu pe un motor sub 1.8.
La calatorii mai lungi, depinde ce masina ai. Unele sunt foarte comode, altele schimba cam ciudat, te tin cu motorul turat si nu prea folosesc inteligent puterea motorului.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La masina mica vine bine manual, dar cand o avea 10 viteze cu gama ca la tir mai discutam noi laughing Camioanele moderne deja au cutii automate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Automata fara discutie. mai ales daca mergi in oras mul... dar o automata din generatie mai noua

Răspuns utilizator avertizat
| MarianaNiculescu a răspuns:

Automata iti dai seama
E mult mai bun

| xDragosel007 a răspuns:

Daca vrei sa faci curse, cutie manuala deoarece poti prinde mai bine viteza si demaraj, daca vrei sa mergi normal, prin oras, pe autostrada etc, cutia automata. Depinde de tine ce vrei sa alegi!