Întrebare recomandată | gabriel2004o a întrebat:

Salut TPU!
Pot conduce o mașină cu o cutie de viteze automata dacă fac scoala pe o mașina cu cutie manuala?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da.
Majoritatea facem asta.

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Da, si eu am facut scoala pe manuala, si am condus doar automata dupa examen.

Insa invers nu e posibil, daca faci scoala pe o masina cu cutie automata, vei avea o restrictie in permis, si nu ai dreptul sa conduci manuala, pana nu faci un curs de 6 ore si nu treci proba practica de conducere, (pe cutie manuala).

| Brizbriz a răspuns:

Da, invers nu poti

| Kakarotto2016 a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu in Romania

| Brizbriz a răspuns (pentru Kakarotto2016):

Nu cred ca nicaieri, iar unde e, aia sunt tampiti, pentru ca cine nu "simte" maneta de viteze o sa, cel putin strice masina, cel mult o sa faca accident ca se incurca in viteze

| Kakarotto2016 a răspuns (pentru Brizbriz):

In Germania acum poti sa faci pe automata si sa conduci si pe manuala

| Brizbriz a răspuns (pentru Kakarotto2016):

In Romania NU, chiar iti scrie pe permis
si, sincer, E O TAMPENIE, daca inveti pe automata, cand ajungi pe manuala, trebuie sa re-inveti, ori daca legea spune ca ai voie, se numeste ca inveti asta SINGUR pe strada, printre alte masini

presupun sincer, ca intr-o tara ca Jermania, ii doare in kur, pentru ca mai sunt prea putine masini manuale, la fel se intampla si in state, asa ca nu isi mai bat capul cu permise diferite... DAAAAR, TOT *TAMPENIE* E... PUNCT!

| Fankul a răspuns:

Da