| alina1990 a întrebat:

vreau sa imi achizitionez o masina a 2003-2005 si nu stiu de care. nu dispun de foarte multi bani maxim 2000 de euro. o masina in banii astia e mai mult ca suficienta pentru mine tinand cont ca sunt fata. nu merg cu viteza si ma deplasez cel mai mult in oras. as avea 3 variante care imi plac si as vrea una din acestea, ford fiesta 4 usi, ford focus 4 usi sau fiat stilo 4 usi.(benzina/motorina) bine sa nu consume nici foarte mult.acum nu stiu care e mai ok. nu stiu pe nimeni care sa detina una din masinile astea. din cauza asta vreau sa va intreb pe voi. am nevoie de un sfat. ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
| GhostRider02 a răspuns:

Eu zic asa parerea mea : nu mai asculta de gura lumi ca da uni zic ca sunt mai slabe alti ca sunt mai bune, nu ii poti multumi pe toti si asta la toate maciile de masini stai linistita, dar totusi vezi destule fiat'uri pe strazi, si eu am un verisor care are un stilo cu 4 usi si nu sa plans niciodata.Deci eu zic ca da tu vrei si daca it plac aceste masini i-ati una si gata si asa o sa te convingi singura, daca masina e buna sau nu.Si de oricum ce se cumpara se poate si vinde. Bafta!

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ford Focus e cam mare pentru o domnisoara, fie el si scurt. Celelalte nu le cunosc foarte bine, pot spune doar ca 1.4 TDCI am auzit ca e reusit, iar Fiat face masinile frumos, organizat... Si nu au probleme de fiabilitate in general.
Eu iti pot recomanda Renault Clio 2, eventual motorizarea 1.2 16V, sunt fiabile si foarte ok la condus.
De asemenea, nici Polo 1.0 de prin 97-2000 nu e rau, chiar daca e sub anii dati de tine, e foarte ok, am mers la drum lung cu unul si m-a surprins placut. Nu e inghesuit, trage bine, consuma putin, si e super usor de parcat. Ti-l recomand, desi urasc Volkswagen-urile in general big grin

| alina1990 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma gandeam la un fiat stilo. imi place mult masina si e cam cat un golf 5. detin un golf 5 dar mai am nevoie de o masina.suntem 2 persoane pe 1 masina. intr-adevar volkswagen e buna ca masina. ma gandeam si la un golf 4 dar parca ma atrage mai mult un stilo fata de un golf e mai frumos ca aspect si nu am auzit sa fie probleme mari cu e. chiar foarte fiabil cel 1.9 mtorina.acum nu stiu

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alina1990):

Golf 5 e comparabil cu Fiat Punto, la tinuta de drum si confort interior laughing
Golf 4 e ok daca e TDI/SDI, motorizarile 1.4 si 1.6 nu le recomand nimanui.
Unde intentionezi sa folosesti masina?

| GhostRider02 a răspuns:

Eu in locul tau mi-as cumpara un focus scurt de 1.8 diesel care il gasesti si la o mie si ceva de euro numai ca sunt mai vechi de anii pe care i-ai precizat tu.Gasesti din ani 99 2000 2001 poate si din 2002 sub 2000 de euro.

| alina1990 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In oras. si rar in afara orasului

| alina1990 explică (pentru GhostRider02):

Da dar am inteles ca nu ar fi bune... acum toata lumea isi da cu parerea si nu stiu dupa cine sa ma iau. nu am pe nimeni care sa fii avut ford sau fiat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alina1990):

Are un prieten un Focus 1.8 TDCI, si eu personal il ador.
Se zice ca astea TDCI sunt mai proaste decat TDDI, dar am asistat la o discutie cu un proprietar de TDCI, care stia viceversa. Il avea de cativa ani, si nu a avut treaba cu el.
Mai am cunostinte cu Focusuri 1.8, nu am auzit pe nimeni sa se planga de el.
In schimb sunt mari... Sunt baiat, am permis de 4 ani, nu ma sperie masinile mari, dar cand ies cu Focusul prietenului, break, greu gasesc un loc de parcare pentru el. Proprietarul conduce foarte bine, si tot i-a pocnit ambele oglinzi laughing E cel putin la fel de lat ca un Mondeo, iar daca mai e si break... E cat o duba laughing
Daca nu te sperie dimensiunile, cumpara cu incredere, e foarte confortabil, stabil, fiabil... Mie imi place mult.

| alina1990 explică (pentru GhostRider02):

Multumesc. din arges

| GhostRider02 a răspuns (pentru alina1990):

Nu ai pentru ce! Masiniile sunt bune, orice masina e buna daca se intretine si se fac schimburile de ulei si filtre regulat.

| alina1990 explică (pentru GhostRider02):

Eu stiu asta.iti dai seama ca o sa o intretin. mie mi s-a pus pata pe fiat stilo 1.2 sau 1.4 -1.8 benzina am gastit ceteva la un pret ok. si destul de dotate. dar multa lume spune ca nu sunt bune cel putin cele 1.6 de care m-am ferit sa caut. nu stiu acum. Sunt in dubii ca din cate am inteles fiat e marca proasta sau cel putin asa au facut reclama le-au catalogat masini proaste datorita martorilor de la bord care se aprind din senin ca s-a ars o siguranta sau etc. Am inteles ca cele dupa 2002 sunt bune. Tatal meu a avut 2 fiaturi si nu a avut probleme cu el. si mi-a zis ca el imi recomanda fiat, bine asta se intampla acu 4 ani cand am luat permisul( intre timp el a murit si nu mai are cine sa ma sfatuiasca si in cine sa am inceredere in alegerea unei masini)

| alina1990 explică (pentru GhostRider02):

Asta asa e.si sper sa fac alegerea buna.multumesc pentru sfat.

| GhostRider02 a răspuns (pentru alina1990):

Da da si eu sper, si nu ai pentru ce! Mult succes!