| benga94 a întrebat:

Ce ati alege si de ce? dintre cele 3 variante!
1.Ford fiesta 1, 4 motorina
2.Ford fiesta 1, 3 benzina
3.Ford focus 1, 6 benzina si sa ii pun o instalatie GPL
Cam asta m-ar interesa, buget ar fi undeva la 2.500 de euro, am gasit cite ceva la focus ar fi panan 2003 la banii astia iar la fiesta am gasit si 2006 chiar la 2, 500 acum nu stiu ce sa aleg in primul rind m-ar interesa consumul,sa fie cit mai mic ca sa nu se simta chiar mult asa, practic asta conteaza la masina in primul rind consumul si confortul ca si confort amandoua modele sunt confortabile si dragute ca aspect, astept parerile unor cunoscatori!

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea cunosc aceste masini, dar eu as opta pentru focus, cu instalatie GPL secventiala, daca motorul se comporta ok pe acea caroserie. Fiesta 1.4 motorina nu as recomanda pentru ca motoarele mici pe motorina nu imi plac, sunt galagioase si nu prea au putere, iar fiesta 1.3 benzina s-ar putea sa fie destul de ok, insa prefer caroseria focus-ului, fiesta s-ar putea sa nu fie prea confortabila, si aici nu fac referire la scaune ci la roti si suspensie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ford Focus 1.6 fara GPL.

| benga94 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Fara GPL am inteles ca are un consum cam maricel cica sare de 9 asa mi-au spus multi care au ford focus, la mine e problema ca stau la 10 km de oras si unde trebuie sa ajung eu e in partea cealalta a orasului deci as strabate zilnic tot orasul cu semafoare si chestii de genu de aia ma gandesc la ceva mai econom

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru benga94):

Atunci cauta un Focus Diesel. Fiesta e mai mult trotineta decat masina, s-ar putea sa-i ramana rotile prin gropi.

| benga94 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mda nu ar fi rau, dar nu stiu cit consuma un focus diesel, si mie imi plac mult mai mult focusurile decat fiesta, atat interior cit si exterior nu se compara, dar ma intereseaza costurile de intretinere si costul carburantului pe care il voi da cu cit mai putin cu atat mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Focus.
Are un prieten una cu gpl si merge de nota 10.
Consum foarte mic si trage bine.

| benga94 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai putea sa il intrebi cit la ajuns instalatia si ce consum are cu GPL si fara GPl doar benzina sa vad o comparatie(in oras ca in afara mai toate consuma putin)chiar astept un raspuns de la tine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru benga94):

Instalatia e secventiala si a fost montata in Italia.
Consuma cu 10% mai mult decat pe benzina fara pierdere de putere.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ford Fiesta 1.4 diesel, consum mic si fara costuri mari la intretinere!

| benga94 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

La asta ma gandeam si eu dar imi e cam frica am inteles ca ar fi cam pretentioase pe motorina, injectoare chestii nu stiu ce sa zic sunt confuz si nu as vrea sa gresesc in alegerea pe care o voi face

| bestialu96 a răspuns:

Aia cu putinii km si bine intretinuta.1.3 fiesta pe benzinabig grin

| benga94 explică (pentru bestialu96):

Ai idee ce consum are?

| bestialu96 a răspuns (pentru benga94):

La 100 - 120 6, 5-8;
pe la 80-90 sub 6l/100km;
In oras mananca ca toate masinile peste 8l/100km;

| benga94 explică (pentru bestialu96):

Pai pemine cam asta m-ar interesa o masina care sa manance putin in oras pentru ca o sa fac cel putin 10-15 mii de km pe an eu zic ca e destul incat sa ma intereseze consumul, poate chiar o sa si depasesc si cel mai mult o sa strabat orasul dus si intors!

| Tudor_George_1994 a răspuns:

Depinde de ce ai nevoie daca faci drumuri lungi pentru consum poti alege ford fiesta 1.4 sau ford focus 1.6...dar daca vrei masina doar sa iti faci treaba cu ea 1.3 benzina ar fi varianta corecta tinand cont ca st piesele mai ieftine la benzinare adica mai usor de intretinut.

| benga94 explică (pentru Tudor_George_1994):

Fac drumuri si lungi si scurte,tranversez tot orasul zilnic, m-ar interesa consum foarte mic, si piese ieftine etc cu cit mai ieftin cu atat mai bine, 1, 3 fiesta pe benzina mar tenta si pe mine nu cred ca ia mai mult de 6 la suta in oras ca e motor mic, dar si focus 1, 6 mar bate gandul chiar daca ia 8 la suta in oras daca nu ma descurc i-as pune GPL cred ca ar fi o afacere buna cu GPL pe ea.

| dorobantuciprianbogdan a răspuns:

Depinde foarte mult pentru ce o sa folosesti masina; daca o sa ti o cumperi pentru mediul urban, ia ti pe benzina, daca mai faci cate o iesire in rural, ia ti motorina. Nu o sa mi dau cu parerea despre modele, comfort sau consum pentru ca masinile alese de tine au raportul calut putere per kilogram foarte bun. Spor la cumparaturi si atentie la km/motor sa nu fie forjat.

| Denis_Stoica_1998 a răspuns:

Eu zic ca Ford focus pentru ca pe benzina consuma mai putin si masina e frumoasa

| benga94 explică (pentru Denis_Stoica_1998):

Ford focus pe benzina 16 + GPL ma gandeam eu, fara GPL am inteles ca sare de 9 consumul in oras si nu prea ma tenteaza asa ceva, am mult de umblat cu ea si conteaza foarte mult consumul