| FSt a întrebat:

vreau sa ma lamuriti putin mai amanuntit ce este power-valve, ca "este o valva de putere" asta stiu si eu, am valva dintrasta pe un Kawasaki 125 vreau sa stiu la cate mi de ture se deschide, la ce ajuta, cu imbunatateste? Multumesc

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Este o valva asezata in carburator actionata ori de vacum ori mecanic si controleaza cantitatea de combustibil ce intra in motor, deci atunci cind clapeta de aer este deschisa larg aceasta valva lasa sa treaca mai mult combustibil pentru a mari puterea. Ceva de genul asta cred ca e.Adica un carburator cu acest tip de valva este sau da mai multa putere unui motor decit un carburator fara.Acum la cite ture se dechide sau functioneaza nu ma prea pricep.Dar cred ca atunci cind clapeta de aer este deschisa la maxim.Si se poate regla aceasta valva, dar cu cit si ce trebuie sa faci nu stiu.Cauta pe youtube dar cauta ceva in engleza si acolo iti arata si video.Scrie si tu How to adjust the power valv bla bla pentru ce motor ai tu si sigur gasesti.

| escfreak a răspuns:

Cauta pe google power valve explained wikipedia si gasesti acolo ce si cum.

| TheGhestNo a răspuns:

Cauta pe google power valve explained wikipedia si gasesti acolo ce si cum.