| Muci99 a întrebat:

vreau si eu sa stiu daca trebuie ceva cursuri pentru a conduce o masina la 16 ani in ro. Am gasit una si spune ca masina nu necesita carnet(are 400cmc). ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu este mare, dar este suficient cat sa provoace accidente. Daca o masina de 400 kg care se deplaseaza cu 50 km/h loveste un om poate cu usurinta sa-l omoare. Deci soferul trebuie sa fie responsabil, ceea ce inseamna carnet.

Noul Cod Rutier
Art.20. - (1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducătorul acestuia trebuie să posede permis de conducere corespunzător şi să aibă vârsta minimă de 18 ani împliniţi, cu excepţia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 şi B1, care trebuie să aibă vârsta minimă de 16 ani împliniţi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce se spune. Orice masina necesita permis de conducere, cel putin de subcategoria B1, respectiv aceea care are greutatea intre 400 kg si 550 kg, care se poate obtine dupa implinirea varstei de 16 ani. Numai bine!

| Muci99 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu e asa de mare masina, e cam cat jumatate de matizlaughing)

| johnnny123 a răspuns (pentru Muci99):

Nu este mare, dar este suficient cat sa provoace accidente. Daca o masina de 400 kg care se deplaseaza cu 50 km/h loveste un om poate cu usurinta sa-l omoare. Deci soferul trebuie sa fie responsabil, ceea ce inseamna carnet.

Noul Cod Rutier
Art.20. - (1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducătorul acestuia trebuie să posede permis de conducere corespunzător şi să aibă vârsta minimă de 18 ani împliniţi, cu excepţia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 şi B1, care trebuie să aibă vârsta minimă de 16 ani împliniţi.

| IMC90 a răspuns:

Cum sa nu-ti trebuiasca carnet la 400 cm3? Tot ce e peste 50 cm3 necesita B1...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru orice masina ai nevoie de permis. In cazul spus de tine ai nevoie de categoria B1