| RzV1999 a întrebat:

Ma poate lamurii cineva in legatura cu situatia mea?
As vrea sa incep facultatea in UK dar, facultatea la care vreau sa merg mai necesita niste cursuri inainte de aplicare, asa numite "A levels". Nu stiu cum e treaba cu aceste cursuri...trebuie facute in Anglia, se pot face si aici sau am inteles eu gresit in legatura cu acestea? Nu stiu mare lucru despre admiterea in UK, de fapt, nu stiu aproape nimic despre invatamantul englez. Va rog sa ma ajutati. Voi fi profund recunoscator.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, ai nevoie de testul de limba engleza luat, ca sa dovesdesti ca esti apt sa poti face cursuri acolo, sau platesti cursul de engleza si-l faci in UK, timp de 1 an de zile.
Testul se da la Ambasada Marii britanii din Bucuresti. Costa in jur de 300 euro si primesti certificat cu nivelul respectiv.

Pentru facultate, trebuie sa dispui de 20-30.000 euro pe AN, pentru fiecare an de facultate, daca vrei sa o faci in Anglia.
Nefiind cetatean englez si nici platitor de taxe in Anglia, nu poti beneficia de buget la facultate sau gratuitate la examene, deci, platesti tot: cursuri, cazare, masa, transport samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca sunt si progarme care permit studierea in UK:
https://www.britishcouncil.ro/en