| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.
Am un audi A4 B6 2002 1.9 diesel cu care fac naveta zilnic 50 km pe zi.
Înainte aveam un consum foarte mic.
Dar de vreo doua luni am observat că consumul a crescut foarte mult.
Înainte cu 50 lei mergem o săptămana acum cu 50 lei fac 2 zile.
Văd cum scade acul la fiecare drum făcut.
Vara trecută i-am schimbat filtrul de motorina pentru ca se înfundase.
Țin sa menționez că bag motorina doar de la Rompetrol.
Știe cineva de ce ar consuma atât?
Abia peste doua săptămâni am liber să o pot duce la mecanic.
Plus că de fiecare dată când ploua nu mai pot pleca cu ea de pe loc, pornește și o pot tura dar dacă o bag în viteză să plec cu ea ii moare motorul chiar dacă o accelerez cu pedala la maxim.
Mulțumesc

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In functie de banii care ii ai poti sau nu face fata la reparatia care o are, intretinerea proasta a facut ca masina sa piarda din durata vietii in ziua actuala

| RStar a răspuns:

1. Fiind temperaturi scăzute consuma mai mult
2. Bagă-i motorina standard, nu premium deoarece motorina premium are arderea mai buna și automat consuma mai mult
3. Asigura-te ca ai cauciucurile umflate egal și corespunzător, eventual schimba-le cu cele de vara
4. Asigura-te ca nu pierde motorina, uita-te pe sub ea înainte sa pleci
5. Nu înțeleg de ce nu poți pleca cu ea doar când ploua? Du-te și fa-i o verificare, s-ar putea sa se fi dus ambreiajul și / sau pompa de motorina, de aceea și consumul ridicat
Un sfat: nu merge cu ea subturata deoarece riști sa strici turbina, pe lângă asta dacă mergi foarte mult subturat, la vreo depășire te miri de ce nu trage