| F1or1n a întrebat:

Buna, vreau sa imi cumpar prima masina si nu stiu de care. Nu stiu bine piața auto, asa ca cine se pricepe, poate sa ma ajute. Bugetul maxim tot cu acte e de 5000€. Cred ca pentru masina rămâne la vreo 3500 4000. Ma gandesc la vw passat b6, e posibil sa gasesc o masina in stare buna?
Un vw golf 5 tot ar merge, dar nu prea imi place cum arata.
Frica mea e legata de masini vechi, ca au peste 300 de mii si ma tem sa nu stea in garaj pe mult timp.
Si in final, sunt persoane care ajuta la alegerea masinilor second-hand, care sa verifice masina si tot ce trebuie, prin Iasi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu te pricepi la masini, vorbesti cu un mecanic si il chemi sa inspecteze masina care te intereseaza sa o cumperi.
Recomand o masina foarte mica, consum mic de petrol, usor de manipulat, sofat, parcat si apoi, o poti cumpara la un pret f bun si relativ mult mai noua, decat o masina mare si scumpa de aceeasi bani.
Cu 4000 de euro poti cumpara o Mazda 2 sau3, un Ford, un Opel Astra sau la un VW.

https://www.olx.ro/......toturisme/

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Deci ai 5000 euro... Cum ai zis si tu, cumpara ceva cu 4000 euro ca sa ai de unde sa pui pentru eventualele reparatii. Dupa, ca prima masina nu as lua Passat sau masina din clasa aia. E frumoasa nu zic ca nu dar e mai scumpa la intretinere si pe Passat doar motoarele diesel au logica dupa mine. Caz in care au 300.000-400.000km lejer. Eu as lua ceva din clasa medie si pe benzina de inceput. Nu cred ca o sa faci tu in halul ala de multi km cativa ani cat sa merite diesel. Un VW jetta 1.6 MPI nu iti place? arata ca un passat doar ca e mai mic, mai usor si intretinerea e ca la golf. Dupa mine Megane 3 1.6 MPI ( sau daca e musai diesel 1.5 DCI ) e cea mai buna masina pentru Romania. E si fiabila. Oricum daca zici ca nu te pricepi ia pe cineva ce se stie cu tine orice masina ti-ai lua. Eu am fost cu o amica ce nu se stie sa isi cumpere un golf 5 1.9 TDI pentru ea in piata. Ea era uimita de cat de bine arata masina (a fost la detailing). Eu numa am pornit si turat motorul putin sa imi dau seama ca turbo si volanta sunt pe duca... Poate sa fie cea mai fiabila masina statistic vorbind, daca a fost intretinuta prost sau vanzatorul stie sa ii ascunda defectele mecanice, tot nu e bine.

| F1or1n explică (pentru ClaudiuM1997):

Mpi nu cred ca imi convine, am de mers si la distante mari cu ea. De dimensiuni nu imi fac griji, ca merg pe o octavia a7, si nu am probleme.
Cat despre megan, el e pe prim plan momentan

| Țoglă a răspuns:

Când nu te pricepi, trebuie să iei pe cineva cu tine care are habar.
Noi aici îți putem da sfaturi doar asupra mărcilor pe care să le ai în vedere.
Precum Ford și Toyota cum îți recomand eu.