| hrdcore a întrebat:

vreau sa imi cumpar un scuter gilera dna inmatriculat second hand, ce acte trebuie sa fac? trebuie sa ma duc la notariat sa fac vreau act sau ceva? Dau funda

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie sa inchei un contract de vanzare-cumparare, pe un formular tipizat, pe care poti sa-l iei de la Politie sau de la o firma care se ocupa cu asta. Nu este nevoie sa mergi la notar, actul nu trebuie autentificat. Ai aici tipizatul: http://www.muresonline.ro/......olosit.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru acte trebuie sa te duci automat la notariat daca vrei sa fii in regula. apoi trebuie sa te duci si pe la politie.iti recomand sa ceri informatii de la ei ca sa nu iti bati tu capul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" trebuie sa ma duc la notariat sa fac vreau act sau ceva"
Daca pui o asa intrebare, mai bine lasa!
Da, trebuie facute acte, inmatriculat, iar tu trebuie sa faci scoala!
Ce este in mintea ta, daca nu sti nici sa mergi cu el, nu sti ca trebuie acte, nu sti ca trebuie sa faci scoala? Unde crezi ca mergi cu el? In sufragerie? ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa imi comfiste scooteru daca n-am numere n-am nimic?

| hrdcore explică:

Unde merg eu cu el ba anonimule nu ii problema ta mai ales cas stau la casa si chiar am pe unde

| neamtzu92 a răspuns:

Uite iti raspund si la asta...
1. trebuie facut un cotract de vanzare cumpare intre tine si el. ( asta ar fi primul pas pentru a fi sigur ca nu iti da tapa.
2. daca e imatriculat pe politie trebuie facuta cerere de radiere etc. ( imi rasp si o sa-ti dau detalii)
3 Daca nu ai permis iti trebuie un atestat de legistlatie e in jur la 100 RON si se poate face la orice scoala de soferi.
4 trebuie sa ai peste 16 ani si DNA sa nu fie mai mare 50cc altfel iti trebuie A1

NU va mai legati de el ce daca nu stie sa mearga pe ea... nu e nici o problema se invata si Dna e un moped sigur poate cel mai sigur si arata si bine big grin ...astept raspunsuri big grin

| neamtzu92 a răspuns:

Iti raspund si la asta big grin

1 la mana... trebuie sa faci un contract de vanzare cumparare pentru a nu iti lua teapa.
2 mai trebuie sa faci radieri chesti daca e imatriculata pe politie ( imi rasp si iti dau detaliiwinking
3 trebuie sa faci un curs de legistaltie, costa in jur a 100 RON si se poate face la orice scoala de soferi. dar trebuie sa ai peste 16 ani si ca DNA sa fie mai mic de 50cc.

astept raspuns