| thechangeman a întrebat:

Vreau sa cumpar un scuter second-hand inmatriculat in Bucuresti de la cineva, intrebarea mea este dupa ce cumpar scuterul ce acte mai trebuie sa fac sau nu mai trebuie sa fac niciun act?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista firme care se ocupa cu asta sau il poti lua de la Serviciul de inmatriculari, este un contract tip, cred ca-l gasesti si pe internet.
Daca scuterul este inmatriculat nu trebuie sa-i schimbi numarul, dar trebuie sa mergi ca sa-l treci pe numele tau.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La cumparare trebuie sa inchei un contract de vanzare-cumparare, ar fi bine unul tip si cu acesta si actele masinii il inregistrezi la primaria de domiciliu pe numele tau(daca se incadreaza la moped) ori il inmatriculezi la Serviciul de inmatriculari din judetul tau sau din Bucuresti, daca locuiesti acolo. Numai bine!

| thechangeman explică (pentru Ioandelasal):

Si contractu asta vanzare cumparare cum se face sau unde se face? si daca scuterul este inmatriculat in Bucuresti si eu sunt tot din Bucuresti mai trebuie sa schimb numarul vechi de inmatriculare?

| thechangeman explică (pentru Ioandelasal):

Aa ok merci mult!

| Ioandelasal a răspuns (pentru thechangeman):

Exista firme care se ocupa cu asta sau il poti lua de la Serviciul de inmatriculari, este un contract tip, cred ca-l gasesti si pe internet.
Daca scuterul este inmatriculat nu trebuie sa-i schimbi numarul, dar trebuie sa mergi ca sa-l treci pe numele tau.