| hrdcore a întrebat:

Vreau sa imi iau un scuter gilera dna 50 secdond hand inmatriculat de la un prieten, doar ca nu stiu sa pornesc un scuter si nu vreau sa ma fac de cacao cand o sa ii zic la prietenul meu ca nu stiu sa il pornesc imi spuneti si mie cum se porneste?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu pornesti cu cheia iti faci putin avant si apoi stii ca la bicicleta pui mana pe 'chestiile' alea 2 de unde se franeaza/accelereaza si rotesti spre tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fana de mana si putonu de pornire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui contactu-l tragi o frina si apesi pe butonul din dreapta langa acceleratie ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagi cheia in contact, intorci spre dreapta, apesi frana spate(e pe dreapta) tragi usoar de acceleratie si apesi butonul acela mic cu un fulger pe el si gata

| neamtzu92 a răspuns:

Uite ai noroc... eu am un gilera dna. nu inteleg ce nu sti sa pornesti motorul sau sa pleci de pe loc. dar o sa ti le explic pe ambele.

1. Pornirea Motorului :
a) bagi cheia in contact si o invarti catre dreapta pana ce se aprinde bordu.
b) apei frana din dreapta ( frana fata ) si o sa ai un buton in partea dreapta e desenat un fulger pe el. si motorul ar trebui sa porneasca.
sau poti sa pui contactul si sa dai la pedala big grin

2 Pornirea de pe loc
dupa ce ai pornit motorul te urci pe el si il acelerezi el o sa se miste ...ca sa pornesti usor acelereazal pana prin 7 mii ture si o sa porneasca usorwinking

Succes

Ps cat dai pe el

| xXxIONUTxXx a răspuns (pentru neamtzu92):

Auzi e bun gilera dna ...sau se buleste repede?
ca as vrea sa imi iau si eu unu

| dr4g0s0g4rd a răspuns:

Ba frate daca tu nu sti sa mergi cu un amarat de scuter atunci c mai zici de mine care am ambriaj acceleratie, frana la picior 6 viteze si multe altele laughing laughing laughing simplu bagi cheia in conctact si rotesti spre dreapta cum a zis si unu de aci...pai faci aprinderea cu butonul ala in dreapta cred ca e rosu cred si daca vrei ti frana cum a zis mai sus...si dupa accelerezi frumos incet si pleci lent de pe loc si ridici draqlui si picioarele si gata esti la drum tongue bft speri ca nu te superi ca am vb asa tongue tt consta in nu a fi incordat si pui mei ok? si mai ales atent ca si cu asta poti sa mori ai grija bft inca o data