| vreaubebe a întrebat:

Buna,
vreau sa schimb pe o dacia 1310 berlina din 99 jantele si cauciucurile. Pe talon am scris 165/70/13 si as dori sa pun pe fata 165/65/14 si pe spate 185/65/14. se poate omologa la RAR la Sibiu o astfel de modificare? Tipul de la care le-am luat a zis ca tot pe 1310 au fot puse, dar nu stiu daca omologate sau doar montate la risc. Multumesc mult pentru raspunsuri

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la risc.
Nu prea cred ca o sa-ti omologheze nimeni asa o modificare, in special la Dacie, nu degeaba se scrie in talon dimensiunea de fabrica.
Iti pot da un sfat ilegal: ia un cutter sau o pila fina, si sterge dimensiunile inscriptionate pe cauciuc. Stiu pe cineva care a facut asta si a facut ITP-ul la RAR, cu cauciucuri mai late decat avea voie. S-au uitat urat la el, si au trecut mai departe, nu au avut ce-i face.

| XSAYS a răspuns:

Cu placere