| Cosmin7812 a întrebat:

Când se schimba distribuția la motorul n47 se schimba și garnitura de chiuloasa?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In mod normal, da.

| sierra1 a răspuns:

Ai ulei in instalația de răcire?
N-ai, atunci: nu!

| relian a răspuns:

Sa schimbi distributia inseamna sa schimbi toata chiloasa impreuna cu cureaua sau lantul de distributie, deci logic schimbi si garnitura.

Dar de te referi doar la schimbatul curelei de distributie, sau a lantului dupa caz, atunci e alta poveste.
Dar una este sa spui schimbi cureaua sau lantul de distributie, alta sa spui ce intrebi tu sa schimbi Distributia.
Distributia este un ansamblu de piese, e toata chiloasa impreuna cu cureaua sau lantul, aia este distributia, daca spui doara distributie.

Distributia este un sistem, un ansamblu de piese cum am spus, nu e doar o singura piesa.

Daca schimbi doara cureaua sau lantul, nu vad pentru ce sa schimbi garnitura la chiloasa.Nu ai ce umbla acolo, mai ales daca nu ai probleme datorate acelei garnituri.

Eu si cureaua, sau lantul nu as schimba, doar pe baza ca asa schimba unia, mai ales daca nu am probleme.
Cind lantul se slabeste sa zic, in cazul cand ai lant, sigur vei avea ceva simptome.
La curea, poti doara sa o verifici, sa vezi de este crapata, daca arata bine, la fel, nu vad pentru ce sa o schimbi.

Nu mai schimbati piese la masini, doar pe baza ca asa fac si altii, ori ca asa recomanda producatorul.
Daca e sa ne luam dupa ce recomanda producatorul, toata masina ta trebuia deja sa fie schimbata laughing
O piesa nu se defecteaza brusc, poate doar de ai ceva accident sa s e rupa asa deodata, in rest apar simptome, iar cand ai simptome, atunci inlocuiesti, repari.

Eu am avut masina ce avea la distributie curea, nu am schimbat-o niciodata, am mers cu ea 120 mii de mile, dupa am vinduto, cureaua era buna, nici macar ceva crapaturi micute nu avea.