| LucianP a întrebat:

Am o dacia berlina, an fabricatie 2002. sunt curios daca pot sa ii pun xenon,si sa pot face omologare,ca daca vede vreun` politist dacie cu xenon sunt sigur ca voi fi tras pe dreapta, si nu vreau sa raman fara talon. daca se poate spuneti mi ce piese imi trebuie. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Bineînțeles că se poate, dar numai cu lentile, altfel riști amendă plus reținerea talonului. Și trebuie omologată instalația neapărat.
http://www.youtube.com/watch?v=EtA1gfi91TI

http://www.pieseauto.ro/......90073.html

| LucianP explică (pentru 0rlando):

Poti sa imi lasi link cu toate piesele ce imi trebuie te rog? happy

| 0rlando a răspuns (pentru LucianP):

Piesele nu se cumpără individual, se cumpără kitul ce conține absolut tot.
Dar trebuie montat numai în service autorizat, altfel nu se poate omologa.
Caută și tu pe google, că nu știu de unde să cumperi. Încearcă pe 4tuning, s-ar putea să găsești acolo.

| LucianP explică (pentru 0rlando):

Trebuie sa schimb si farul (oricum trebuie schimbat, e crapat) voiam sa stiu daca se gaseste inclus in kit sau...

| 0rlando a răspuns (pentru LucianP):

Nu. Sticla și oglinda nu sunt incluse, pentru că kitul este universal, nu special conceput pentru Dacia, sau o mașină anume.
Și dacă nu mă înșel, pentru xenon ai nevoie de geam clar la far, nu cu striații pentru că dispersează lumina aiurea.
Dacă modelul este „zâmbetul lui Iliescu", atunci merg puse faruri de Golf4 și xenonul se potrivește perfect.
http://img05.mercador.ro/......-ilfov.jpg

Dar, părerea mea este că nu merită. Costurile sunt mult prea mari.
Dacă ai farurile curate, reglate bine și cu becuri halogen, eu zic că e suficient.

| LucianP explică (pentru 0rlando):

E o masina pe care nu vreau sa o vand sau sa u dau la remat, a fost tinuta in conditii bune...sunt foarte multumit de ea. Mi a fost facuta cadou si de cand am primit o, adica aprox 8 ani am investit in ea decat 5 milioane...in rest am bagat benzina/gaz si mi am plimbat, acum am un mic buget, si vreau sa o aranjez un pic happy

| LucianP explică (pentru 0rlando):

Si da este 'zambetul lui Iliescu'.

| 0rlando a răspuns (pentru LucianP):

Treaba ta, dar să știi că doar kitul costă în jur de 300 de lei, mai mult sau mai puțin, la care se adaugă manopera pentru montaj, faruri dacă este nevoie, plus taxa pentru omologare.
Iar dacă optezi pentru varianta cu farurile de Golf4, care chiar arată super, trebuie să știi că ele costă în jur de 1000 de lei, asta fără montaj și fără xenon.

| LucianP explică (pentru 0rlando):

Http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/......20279.html sunt bune? faruri gasesc eu pe la amici;)

| 0rlando a răspuns (pentru LucianP):

Dacă faci rost de faruri de Golf, da instalația e chiar bună.
Dar... nu sunt sigur, dar cred că pentru a putea instala farurile de Golf4, trebuiesc făcute mici modificări pe la capotă și aripi.

| LucianP explică (pentru 0rlando):

Daca ai putea sa intrii pe facebook te rog ar fi si mai bine happy

| 0rlando a răspuns (pentru LucianP):

Aș prefera să nu, oricum, cu mai mult de atât nu te pot ajuta, ținând cont de faptul că nu am făcut niciodată modificările pe care vrei tu să le faci.
Îți sugerez să cauți pe forumuri mai multe detalii, sunt alții care au făcut treaba asta și chiar le-a reușit.

| LucianP explică (pentru 0rlando):

Voiam sa te rog, daca stii unde gasesc o lista cu preturile pentru omologare, sa mi fac calculul inainte, nu sa ma apuc apoi sa raman in pana.

| 0rlando a răspuns (pentru LucianP):

Nu am nici cea mai vagă idee cât costă și nici unde poți afla.