| Andrei1528 a întrebat:

Buna ziua.
Am cumparat o masina de la cineva si cand am primit contractul vanzare -cumparare cu fiscalul prin poșta am observat ca seria de sasiu e scrisa gresit in loc de cifra 0 a trecut litera O.
E o problema cand o sa o transcriu pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este o greseala minora, pe un act care se verifica mai mult vizual. Am avut si eu contract gresit, am reusit sa inmatriculez masina fara sa il schimb. Actele "critice" la inmatriculare sunt cele emise de institutii, adica CIV-ul, certificatul de inmatriculare, precum si actele de identitate a persoanelor (cumparator - vanzator/copie).
Daca din contract se intelege identitatea celor doua persoane si autoturismul in cauza, eu zic ca sunt 99% sanse sa treci cu acel O in loc de 0.
Eu am avut lipsa o cifra la CNP-ul cumparatorului, si nu am fost refuzat la inmatriculare; cum spuneam, contractele se verifica doar vizual, iar datele care se iau in serios sunt cele de pe actele de identitate oficiale.
Greseala de redactare trebuia observata de functionarii care au stampilat "fiscal" contractele, la inmatriculare se uita doar in mare, sa corespunda cu datele oficiale, din sistem.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este eroare de redactare /tastare.
Cere un alt exemplar, corectat!

| RS6Showtime a răspuns:

Da, pentru ca dupa nu o sa coincida cu celelalte documente cu care a venit in sine, si se pot creea complicatii gravnice.