| 400B a întrebat:

Buna ziua! Vreau sa cumpar o masina SH si am urmatoarea intrebare. Contractul de vanzare cumparare se va face pe numele meu, fiscalul se va scoate in aceeasi zi cel mai probabil. Cand ajung acasa se poate trece masina pe numele unuia din parinti fara a fi necesare alte acte?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, cu procura faci contractul in numele lor, legal.
Eu m-am descurcat fara; nu e legal, dar am reusit. Poti cere notarului sa formuleze procura in asa fel incat sa fie valabila si la inmatricularea masinii, ca sa rezolvi tu si acolo.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate transcrie masina decat pe proprietar (cel care figureaza in contract drept cumparator) si apoi acesta poate sa treaca pe certificatul de inmatriculare alta persoana care poate folosi masina.
Si in prezent nu este nevoie de certificatul de atestare fiscala a vanzatorului ci cumparatorul trebuie sa inregistreze masina la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu si abia apoi o poate inmatricula, sigur ca dupa ce a facut ITP si asigurarea RCA.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate decât astfel. Sau de la început vânzarea direct către părinți. Sau acte de vânzare către tine și apoi alte acte de vânzare de la tine la părinți. A trece pe numele altcuiva înseamnă act de vânzare.

| 400B explică (pentru sadrian46):

Deci se poate cand ma intorc sa fac direct alt contract de vanzare cumparare cu ai mei si sa o treaca pe numele lor? Nedumerirea mea este cu fiscalul daca initial sunt trecut eu in contract si fac altul imediat dupa fara sa o inmatriculez.

| suntserios a răspuns (pentru 400B):

Că sa faci alt contract trebuie sa o iei la finanțe pe numele tau prima data și apoi să o vinzi lor. Sau îți fac ei o procura la notar și o iei direct pe numele lor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca faci metoda descrisa de tine, mergi din nou la un birou de acte auto, cu parintii tai, si mai faci un set de contracte cu parintii tai.
Eu ultimele 4 masini le-am cumparat direct pe numele parintilor, cu copie dupa actul lor de identitate, si nu a fost nici o problema.

| 400B explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles acum ca nu se poate fara sa fie prezenta persoana respectiva. Dar se poate cu o procura, drept urmare asa o sa procedez. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 400B):

Da, cu procura faci contractul in numele lor, legal.
Eu m-am descurcat fara; nu e legal, dar am reusit. Poti cere notarului sa formuleze procura in asa fel incat sa fie valabila si la inmatricularea masinii, ca sa rezolvi tu si acolo.