| COSCAI21 a întrebat:

Am cumparat un vw golf 4 din 1999.motor 1.6 sr 8v.am o problemă de ceva timp.i am făcut toate schimburile ...ulei.filtre aer..benzina,kit distributie,bujii,masina porneste si merge impecabil, foarte silentioasa si nu întrerupe.doar că atunci cand motorul ajunge la 90 de grade scoate un fum alb si miroase a benzina Nearsa si ulei.imi poate spune cineva de unde provine problema.mentionez ca masina nu a fost folosita in ultimii 4 ani.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti scade si nivelul de ulei, atunci cel mai probabil ai ghidurile supapelor uzate, deci trebuie reconditionata chiuloasa (supape+ghiduri noi, garnituri si planare).
Daca nu, mai pot fi segmentii (dar daca nu bate motorul si nu scoate gaze in carter nu prea cred), sau un furtun infundat, epuratorul sau ceva.
Multe motoare pe benzina de la Golf 4 se uzeaza repede si mananca ulei, insa SR-ul este bun, si mai rar intalnit. Merita sa il repari.