| Lamasanu a întrebat:

Buna seara.
Am o intrebare.
Am avut Electromotorul stricat, adica cand dadeam la Automat, se auzea cum invarte in gol.
Si l-am schimbat astazi si nu mai merge in gol (evident), zi motorul invarte dar nu porneste.
Am benzina in masina, filtrul e Ok si pompa e buna si se aude cum "bazaie" si nu curge benzina pe langa cabluri.
Mi-a spus cineva sa scot cablul care se duce la motor si sa il pun intr-o sticla sa vad daca curge benzina.
Si da...curge.
Am pus cablul inapoi si sta că are mufe.
Cineva mi-a mai spus ca as avea motorul inecat, adica sa am apa la bujii si ca trebuie scoase si stearsa apa si puse bujii noi. Si cica ar merge.
Acum e noapte, dar am sa incerc asta maine.
Daca nu merge, care ar mai fi cauza?
Sau daca a mai patit cineva asta.
Ofer Funda.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu depanezi o mașină online! Du-o la un mecanic sau aduci mecaniul la ea

| VoidEternal a răspuns (pentru sierra1):

laughing Sunt mii de forumuri auto in care se face exact asta. Se cauta solutii (online) la diverse probleme. De multe ori gasesti acolo raspunsurile corecte cand mecanicul nu stie despre ce e vorba. TPU nu e forum auto, e drept, dar concluzia ta nu e valabila.

| Lamasanu explică (pentru sierra1):

La ce *** imi trebuie mecanic?
Nu porneste masina, nu ii dau motorul jos, hai fi serios

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu stie mecanicul si stie forumul? laughing
Ca si cum ai spune ca pune nevasta gresie mai bine decat o firma de constructii...

| Tannoy2022 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Razi ca prostul.
Pe forumuri gasesti solutii pentru ca si altii s-au mai lovit de aceeasi problema.

| VoidEternal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Depinde și de forum bineînțeles, dar da, știu cazuri când s-a întâmplat chiar așa cum am spus.
Sunt mecanici și mecanici, unii zic că sunt pricepuți dar se pricep doar la schimbat plăcute de frana și amortizoare.

| sierra1 a răspuns (pentru Lamasanu):

Repet: Nu depanezi o mașină online! "hai fi serios"

| sierra1 a răspuns (pentru VoidEternal):

" mi-a mai spus ca as avea motorul inecat, adica sa am apa la bujii"

dacă aveai habar de ceva, îi spuneai omului că bujiile nu se ineacă cu apă

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VoidEternal):

Da, stiu ce spui, dar de obicei persoana care cauta sa rezolve problema nu are nici macar o trusa de tubulare. De diagnoza nu mai zic...
Intrebarile alea triste "de ce s-a aprins check engine si nu mai trage" au niste raspunsuri foarte proaste, imediat sar 3-4 obositi care indruma omul sa schimbe cate o piesa de la 200 de lei in sus. Fiecare comentariu, alta piesa.
O diagnoza e 30-50 de lei, si indica problema in 5 minute.
Sfaturile de pe internet pot fi si daunatoare.
Si noi, ca mecanici, stam pe Youtube si citim forumuri, dar avem o experienta in spate, care ne ajuta sa ocolim raspunsurile idioate.
Iar cand o masina are probleme, in prima faza trebuie facute niste verificari (constatare cu scule). Daca nu ai sculele alea, ce faci? Deschizi capota, vezi ca pare totul la locul lui, si astepti sa ghiceasca cineva care e problema?

| Brizbriz a răspuns:

Leacuri babesti pentru masina... tare, imi placehee hee

| BaiatulBine a răspuns:

BIP e de vina.
Rezolvare: https://www.youtube.com/watch?v=jAGSAokqbWo