| kyssme a întrebat:

am lucrat in Germania acum 3 luni și mi-a venit o amendă de viteza, nu știu exact cum este acolo dar am auzit că s-ar dubla de la luna la luna amenda daca nu o platesc...

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au fost cazuri cand amenda a ajuns prin posta in RO la oameni cu nr romanesc, fiind tara UE trebuie platita altfel daca nu mai mergeai la ei si erau in afara UE ii lasa-i impace ca nu aveau ce sa-ti faca

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aoleu! Dar cu ce viteza ai mers, frate de ai si puncte, si suspendare? Cred ca zburai prea jos, sau ceva.
Ca m-a luat si pe mine de doua ori blitzul, dar nu mi-a venit mai mult de 15 euro de plata.

| kyssme explică (pentru ardnaxur1961):

163 iar limita era de 120 pe cele 4 benzi din Munchen.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru kyssme):

Mai calca omu' acceleratia, cand e autostrada libera, dar sa depasesti cu 43km/h limita, mi se pare inconstienta.
Vezi ca, pe a doua pagina din scrisoarea cu amenda, ai un Überweisung. Cu ala, completat, poti plati. Nu amana prea mult, pentru ca, intr-adevar, creste suma. Iar daca n-o platesti deloc, exista posibilitatea sa nu mai poti circula in Germania nici macar dupa ce expira suspendarea.

| sierra1 a răspuns:

Nu chiar se dubleză de la luna la luna că s-ar ajunge la pib-ul UE dar e indicat s-o plătești!

| Frank51 a răspuns:

Daca nu ma insel pe amenda scrie si contul in care trebuie sa virezi banii, sa specifici seria si nr amenzii.

| Sofer a răspuns:

Plăteșteti amenda și data viitoare respecta limitele de viteza.

| xXVranceaXx a răspuns:

Trebuie să o plătești la bancă din câte auzisem. Dacă ți-a venit o atenționare, atunci treaba e groasă.

| kyssme explică (pentru xXVranceaXx):

Am 2 pct penalizare și 1 luna interdicție de a conduce la ei în țara, de platit o să o platesc

| xXVranceaXx a răspuns (pentru kyssme):

Respectă ce este scris oficial pe hârtie. Nu ai cum lua autoritățile germane cu zăhărelul. Multă grijă in continuare!