| Ritska a întrebat:

Astazi am primit amenda in valoare de 40 lei pe RATP (Tramvai) si vreau sa stiu daca sa o platesc sau nu. Problema e ca doar numele adevarat l-am dat controlorului, adresa e una falsa. Vreau sa stiu daca imi va trimite amenda acasa, daca are cum, ma va cauta la evidenta populatiei? Eu am mai primit o amenda cu ceva luni in urma dar tot asa am dat adresa gresita si nu am primit amenda acasa. Am auzit ca in caz ca nu vine acasa, cand vei dori sa ridici un act de la primarie nu te va lasa pana nu platesti amenda. Am mai auzit ca amenda se face din 40 lei, 100 lei daca o platesti a doua zi, dar daca nu o platesc tot va creste sau ramane 100 lei?

Vreau niste sfaturi, multumesc!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-o plăti dă-o-n mizda pă-si de amendă.
La Iaşi (RATP e din Iaşi şi doar la Iaşi e sistemul cu "set de bilete" - de-acolo am tras eu concluzia că eşti din Iaşi) sunt nişte jigodii de controlori.
Eu când am luat amendă pe tramvai la Iaşi am plătit-o pe loc (pe-atunci era 20 de lei) dar a meritat căci am stat o săptămână şi-am călătorit o grămadă. Dacă ar fi fost să-mi iau bilete m-ar fi costat peste 100 de lei aşa că a meritat.
Însă, dacă le-ai dat o adresă d'ampulea şi nu ţi-au cerut CNP-ul (după care te pot identifica chiar şi dacă le dai restul datelor false) poţi liniştit să n-o plăteşti că nu te vor găsi.
Iaşul e suficient de mare încât să te pierzi prin el.

P.S.: De ce nu-ţi faci abonament?

4 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Ai dreptate. asa e.
data viitoare sa iei bilet.

| miolina a răspuns:

L-ai mintit pe controlor in legatura cu adresa falsa si s-ar putea ca sa minti lumea in continuare.Si tu, de ce ai vrut sa folosesti minciuna si impotriva ta? Cu minciunile unei persoane, s-ar putea ca lumea sa ajunga la psihiatrie sau alte nebunii.

| Gabytzuu001 a răspuns:

Plateste-o!
Sa fii sigur ca nu scapi de amenda, orice ar fi.
Mai tarziu va fi mai rau, astia sunt in stare de orice!

| Ritska explică:

Am avut si bilet, mai exact set de bilete, 10 bielte din care 5 erau compostate dar nu am compostat si de aceasta data. Mi-a luat si setul + amenda. Nu stiu daca sa platesc sau nu.