| Daviducuuu a întrebat:

Am mai multe intrebari care ma deranjeaza si as vrea sa primesc un raspuns cat se poate de explicit mai ales din partea lui furtuna diesel.
As vrea foarte mult sa imi cumpar o mazda rx-8 sau un subaru impreza din 2005-2006, dar nu stiu,, cu ce se mananca" si as vrea sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari in cazul ambelor masini:

1.Cat consuma?
2.Ce modificari as putea sa fac pentru a putea face drifturi, dar intr-un fel as vrea pe exterior sa fie o masina tunata si pe interior sa o las cum a fost din fabrica (adica sa nu schimb multe piese din interior, totusi vreau sa para si a masina normala pe interior).
3. Vreau sa primesc raspunsuri,, inteligente" pentru ca eu chiar vreau sa-mi iau una din aceste doua si nu am pe nimeni care sa ma ajute, de aceea am apelat la voi. Apropo, funda se da oricum!

Răspuns Câştigător
| MotanAndrei a răspuns:

La masina mazda rx-8, consuma in jur de 20%, dar daca stai in trafic si mergi doar cu 1-a si 2-a, si o mai turezi si la 9000rpm posibil sa consumi si 30%.

Majoritatea posesorilor au un consum general (afara+oras) in jur 15%... dar nimeni nu cumpara masina asta pentru consum..ci pentru senzatiile oferite si sunetul fantastic.

Ideea e ca avand o plaja larga de turatii (pana la 9500rpm), conteaza enorm modul cum o conduci si la ce turatie schimbi vitezele... si mai ales ca are cuplu max incepand cu 5400 rpm, astfel ca sa simti ceva va trebui turata bine...

In linkul urmator poti vedea un tabel cu valori de consum in functie de viteza si treapta de viteza :

http://www.rx8blog.com/consumption-c...revs-low-fuel/

Dupa cum poti observa consumul difera f mult in functie de treapta folosita, pentru ca din cate stiu, in functie de turatie foloseste 4 sau 8 injectoare.

Iar la subaru impreza, consumul e enorm. Funda?

| Daviducuuu explică (pentru MotanAndrei):

Am inteles dar nu cred ca stii despre impreza prea multe... nu?
Oricum raspunsul este bun si merita funda.As fi vrut sa-i dau si lui dragonul funda dar decat una este posibila din pacate. sad

| MotanAndrei a răspuns (pentru Daviducuuu):

Despre impreza stiu ca consuma mult da alte detalii nu stiu