| EricD a întrebat:

Buna ziua, am nevoie de ajutor in legătura cu un Fiat Ducato 2.3 E6 130 cai, am cumpărat mașina iar cel dinainte i-a făcut soft, nu de foarte mult timp, aproximativ 20.000 km, au căzut injectoarele, i-a pus softul înapoi si acum din nou au căzut injectoarele in aprox 10.000 km, am fost la reprezentata au făcut test, au citit erorile deci softul este original, dar n-am idee ce sa ii fac pentru ca dacă ii iau alte injectoare vor păți la fel, trebuie mașina resoftata? Ce as putea face? Multumesc enorm!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Daca pica injectoarele pe banda, trebuie verificata pompa de inalta presiune; e posibil sa genereze span, care se depune in injectoare.
2. Daca geniile de la reprezentanta au citit versiunea softului si le-a aparut codul original, asta nu inseamna ca nu a fost editat si rescris intr-un garaj din spatele blocului. Cu toate astea, nu sustin ca un soft "tuning" poate strica injectoarele. Softurile de putere pot avaria turbina, DPF-ul, internele motorului si ambreiajul/transmisia. La injectoare nu s-ar simti.

| Crackman a răspuns:

Din moment ce softul nu are treaba... Vezi sa nu ai span prin sistem, mai bine il desfaci sa vezi daca ai ceva pe linie

| EricD explică (pentru Crackman):

Multumesc frumos! Maine o duc la mecanic pentru a verifica daca este span, te tin la curenthappy