| Marinatud a întrebat:

Bună ziua, am nevoie de un răspuns la o problemă cu fiscalul unei mașini.A vinde mașina lui B cu certificat fiscal, B nu o înscrie la primăria lui și o vinde lui C.C vrea să inmatriculeze mașina dar nu are fiscal de la B și a făcut rost de fiscalul dintre A și B.Pentru a înregistra fiscal mașina C face contract cu A neavizat fiscal, cu fiscalul dintre A și B și o notă informativă de la primăria lui B că nu este înregistrată fiscal la ei(B nu înregistrat contractul și primăria nu a luat-o în evidență automat din cauză că B are 14000 lei datorii). După ce C inregistrează fiscal mașina o scoate pe numele altcuiva apoi o întoarce în primăria lui (asta pentru a avea la înmatriculare un contract avizat fiscal corect).In momentul de față mașina figurează cu înmatricularea suspendată pentru netranscriere la termen.C dacă se duce să înmatriculeze mașina, cei de la poliție știu cine trebuia să o înmatriculeze? Dacă are înmatricularea suspendată, la ei in registru apare că B a cumpărat de la A și nu a transcris mașina? C poate avea probleme la înmatriculare? Sau la poliție apare doar data vânzării fără numele cumpărătorului și datele mașinii? A mai fost cineva in aceeași situație? Astept răspuns, mulțumesc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mașina o scoate pe numele altcuiva
ce înseamnă că o scoate?
Pe a cui altcuiva, pe numele lui C sau a altcuiva, D? Dar proprietar acum cine este? B sau C sau D? Ce scrie în actul de vănzare-cumpărare, trebuie să scrie două nume reale, nu numele altcuiva.
mașina figurează cu înmatricularea suspendată pentru netranscriere la termen
unde figurează astfel?
La primărie sau unde?
Dacă are înmatricularea suspendată, la ei in registru apare că B a cumpărat de la A și nu a transcris mașina?
La cine la ei?
La Primărie, la poliție sau unde, în care registru?
Dacă este ne înmatriculată. nu figurează nicăieri.
O mașină care nu figurează la poliție, nu are cum să fie în nici un registru la poliție.
Dacă ai spus că o scoate pe numele altcuiva, numele lui A și B nu apare nicăieri acum în actele masinii, apare numele lui C.
Astfel când te prezinți la poliție pentru înmatriculare, oricine se duce, A, B, C, D, are nevoie de acte clare.
Act din care să rezulte posesorul legal, nu act fără numele cumpărătorului, ce e aia, act de vânzare cumpărare fără numele cumpărătorului, ne jucăm?
Actul de la primărie, fiscalul, pe numele propietarului real al mașinii, așa cum rezultă din acte.
și apoi stau de vorbă cu tine. Povestea voastră nu stă nimeni de la poliție cu voi de vorbă să o deslușească să o clarifice, să afle cine a fost de vină și de ce, că nu este treaba lor. Vii cu actele în regulă, te rezolvă, dacă nu. nu.