| nuamgasitnumedeutilizator89 a întrebat:

Buna ziua, daca am înmatricularea suspendată pentru netranscriere la termen, mai pot face asigurare RCA?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti face, o faci pentru a putea face transcrierea dreptului de proprietate (inmatricularea pe tine).
Si acum, p[entru transcriere, nu se mai cere certificatul de atestare fiscala de la vanzator ci inregistrarea la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului tau, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8
  (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza depunerii următoarelor documente:
  a) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexă; în cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona în mod explicit acest lucru în cuprinsul cererii;
  b) dovada înregistrării în evidenţele organelor fiscale ale autorităţilor administraţiei publice locale în a căror rază de competenţă noul proprietar sau utilizatorul, în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing, îşi are domiciliul, sediul ori reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate;"

regis
| regis a răspuns:

Da. Iti faci RCA in vederea inmatricularii, pe numele tau, iar cu copia si restul dosarului te duc si iti transcrii masina.
Poti face si pe vechiul proprietar, doar ca fiind suspendata inmatricularea o faci degeaba.

| nuamgasitnumedeutilizator89 explică (pentru regis):

Si daca n am fiscal la masina?

| goguPatent a răspuns (pentru nuamgasitnumedeutilizator89):

Daca nu ai fiscal nu poți înscrie mașina

| regis a răspuns (pentru nuamgasitnumedeutilizator89):

Nu prea se poate sa nu ai fiscal, suspendarea înmatricularii s-a facut in urma radierii masinii de la impozit, ceea ce se traduce prin acel "fiscal", care e de fapt o stampila pe contract.
De acolo pornesti si mergi mai departe pe fir pana la tine. Vor trebui achitate impozitele din urma, iar in final vei avea si "fiscalul".

| Ioandelasal a răspuns (pentru regis):

Nu este chiar asa, suspendarea transcrierii dreptului de proprietate s-a facut pentru depasirea a 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare.

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ba este chiar asa. Nu se suspenda trascrierea, se suspenda inmatricularea, intr-adevar pentru depasirea celor 90 de zile de la data contractului de vanzare cumparare. Insa suspendarea inmatricularii o face DRPCIV, care nu ar avea de unde sa stie despre contractul de instrainare, decat daca informarea a venit fie de la primaria vanzatorului (in urma radierii de la impozit, care popular si total aiurea se cheama "fiscal"), fie direct la cererea vanzatorului, care face dovada instrainarii prin contractul de vanzare cumparare vizat de primarie (="fiscal"). Prin urmare, indiferent de situatie, odata ce s-a suspendat inmatricularea, obligatoriu exista in spate si un "fiscal".