| PinkFlowers123 a întrebat:

Buna!
Am si eu o problema si nu stiu cum sa ies din ea…saptamana trecuta am cumparat o masina. Problema sta in felul urmator:
Masina a fost a firmei A. Firma A este trecuta in carte si in talon. Firma A a vandut masina Firmei B, care nu s-a mai trecut in carte si in talon si din aceasta cauza masina are inmatricularea suspendata din martie 2022. In necunostiinta de cauza, eu am cumparat masina prin factura de la firma B, care nu apare nici in carte nici in talon. Si tare imi e ca nici la fiscal nu a bagat-o…Stiu ca nu pot circula cu masina din cauza suspendarii inmatricularii, dar am facut asigurare pe numele meu pentru o luna pentru ca abia dupa am aflat ca masina are probleme…asigurarea facuta de mine e valabila daca intr-un final ajung la DRPCIV sa transcriu masina? Am factura dintre firma A si firma B. De o saptamana, firma B, care mi-a vandut masina ma tot amana ca imi da fiscalul. Daca il primesc, cum pot intra in legalitate avand in vedere ca firma B apare nici in carte nici in talob? Daca nu primesc fiscalul de la firma B, e si mai nasol…o pot rezolva cumva?…chiar nu stiu cum sa procedez…vreau doar sa imi trec masina pe numele meu si sa intru in legalitate…poate cineva a mai intampinat aceasta problema si ma poate ajuta…

Răspuns Câştigător
| anonim3248 a răspuns:

Nu are nimic.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, pentru a inmatricula masina, nu este nevoie de certificatul de atestare fiscala a vanzatorului, acesta a fost inlocuit cu inregistrarea de catre cumparator a masinii la organul fiscal de la domiciliul lui, respectiv compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului.
Dupa ce ai facut asta, ai facut ITP si asigurarea RCA poti inmatricula masina pe numele tau.

| PinkFlowers123 explică (pentru Ioandelasal):

Eu trebuie sa duc la mine la taxe si impozite " Certificat de atestare fiscala emis de DITL al unitatii administrativ-teritoriale unde vanzatorul isi are domiciliul, in cazul dobandirii prin factura (copie + original);" pe care trebuie sa il primesc de la firma B. La acest "fiscal" ma refer

| Ioandelasal a răspuns (pentru PinkFlowers123):

Atunci solicita acest certificat de la firma B si sa le spui ca, daca nu ti-l dau in 2-3 zile, o sa-i dai in judecata.

| PinkFlowers123 explică (pentru Ioandelasal):

Am primit mai devreme fiscalul de la firma B si am fost si eu acum la taxe si impozite si am luat masina pe numele meu. Intrebarea mea este: la DRPCIV cand ma duc sa ma trec in talon si carte voi avea probleme ca firma B nu e in talon si in carte si e trecuta doar firma A?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PinkFlowers123):

Nu vei avea nici o problema, se poate cumpara masina si inmatricula si asa, fara sa fi fost inmatriculata pe firma B.

| PinkFlowers123 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

Bula
| Bula a răspuns:

Firma B ti-a vandut o masina care nu este a lor!
Se cheama inselaciune si se trateaza ca atare.
Mergi la ei si le spui: "Aveti termen de o saptamana sa rezolvati cazul, altfel depun plangere penala impotriva FIRMEI si cer ca dauna o masina noua, aleasa de mine."
Daca n-au rezolvat problema, peste o saptamana apelezi la ANAF si la politie.

| PinkFlowers123 explică (pentru Bula):

Pai firma B are factura de achizitie de la firma A. Factura dintre ei mi-a trimis-o si mie sa o am si eu. Deci firma B a cumparat masina, a platit-o doar ca nu a facut actele la ea.

| Simpatic a răspuns:

Mie firma asta B imi suna a samsari, dar nu de aia cinstiti ci de aia grosolani fosti talciocari, evident ca ti-a vandut-o un "negru" cu aspect de libanez care culmea e roman!
Nici nu stiu in situatia asta daca sesizarea la politie rezolva ceva, la parchet sau trebuie sa mergi cu ei la Tribunal!
As incepe la politie, iar daca sunt societate cum zici e bine sa mergi la politia economica, poate se trezesc cu niste controale, sigur au mari probleme cu gestiunea, contabilitatea, nici nu stiu de ce exista pe piata acesti infractori!?
O fi vreo duma de asta de samsari noua acum, ca fostii samsari persoane fizice au parcuri auto persoana juridica, unii dintre ei vand tot pe persoana fizica ca sa scape de taxe la stat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu primesti niciun fiscal te-ai ales cu 1 tona de fiare de care nu te poti folosi. Exista cai, ii dai in judecata pentru inselaciune. Acum numai tu stii de ce ai cumparat o masina de la cineva care nu apare ca proprietar in acte.

| PinkFlowers123 explică (pentru suntserios):

Pai abia acum am realizat ce prostie am facut…firma B de la care am cumparat masina este Dealer Auto. Mi-a zis ca nu s-a mai trecut in acte pentru ca oricum avea de gand sa vanda masina…

| sierra1 a răspuns:

Ori insiști (și primești) fiscalul de la B ori "șuntezi" traseul și iei alt contract VC de la firma A care se pare(?) că nu a vândut chiar legal la B

| PinkFlowers123 explică (pentru sierra1):

Nu am cum. Firma A a vandut legal masina. I-a dat factura firmei B(pe care o am si eu) si si-a scos-o de la fisc. La fisc si la DRPCIV apare ca firma A a vandut masina catre firma B si ca firma B nu a transcris masina.

| anonim3248 a răspuns (pentru PinkFlowers123):

Firma 2 are datorii și nu poate să îți dea fiscal.

| PinkFlowers123 explică (pentru anonim3248):

Pai da, dar eu legal nu am
Voie sa circul cu masina asa, pentru ca are inmatricularea suspendata din cauza ca la fisc si la DRPCIV apare ca firma A a vandut masina firmei B si firma B nu a transcris-o pe numele ei in termenul de 90 de zile prevazut de lege. Daca ma prinde ca circul cu o masina cu inmatriculare suspendata imi ia si talonu si placutele imi da si amenda

| anonim3248 a răspuns:

Deci tu nu primești fiscal că are datorii o firmă din alea 2.

| PinkFlowers123 explică (pentru anonim3248):

Am inteles, problema e la firma 2. Ma gandeam ca pot face cumva sa rezolv problema fara instanta

| anonim3248 a răspuns (pentru PinkFlowers123):

Nu ai ce face că firma 2 dacă are datorii chiar nu poate să îți dea fiscal. Alt motiv nu e la firma 2 că nu poate da fiscal.

| PinkFlowers123 explică (pentru anonim3248):

Dar daca firma 2 nu a bagat-o la fisc si a lasat-o in aer? Pot rezolva ceva cu fiscalul scos de firma 1 pentru firma 2?

| anonim3248 a răspuns (pentru PinkFlowers123):

Ție acum îți trebuie fiscal de la firma 2.

| PinkFlowers123 explică (pentru anonim3248):

Da, doar ca eu nu mai pot apela acum la firma 1…ca ea nu mai are nici o obligatie…mai astept pana luni, si daca nu imi da fiscalul ii fac proces…

| PinkFlowers123 explică (pentru anonim3248):

Am primit mai devreme fiscalul de la firma 2. Am fost acum la taxe si impozite si am luat masina pe numele meu. La DRPCIV cand ma duc voi avea probleme ca firma B nu e pe carte si pe talon? Si e trecuta doar firma A?

| PinkFlowers123 explică (pentru anonim3248):

Multumesc mult!

| anonim3248 a răspuns (pentru PinkFlowers123):

Nu are nimic.

| PinkFlowers123 explică:

Nu pot sa ma duc la firma 1. Pentru ca firma 1 a vandut masina prin factura achitata de catre firma 2. Firma 1 a acos masina de la fisc si de la DRPCIV. Ce treaba mai are firma 1 care si-a instrainat legal masina? Firma 1 nu mai e proprietar, cu toate apare pe carte si talon ca ultimul proprietar. La fisc si la DRPCIV nu mai figureaza caproprietar

| PinkFlowers123 explică:

Asta banuiam si eu, ma gandeam ca se poate rezolva altfel in afara de instanta

| PinkFlowers123 explică:

Cred ca undeva nu ne-am inteles. Firma 1 i-a dat fiscal firmei 2. Firma 1 a stins toate obligatiile fata de masina. Firma 2 nu mi-a dat fiscal mie. Ori firma 2 nu a bagat masina la fisc, ori a bagat-o dar nu poate scoate la randul ei fiscalul din cauza datoriilor. Firma 1 nu mai are nici o treaba cu masina, a vandut-o prin factura si a scos-o de la fisc, si-a facut treaba in legatura cu masina

| anonim3248 a răspuns (pentru PinkFlowers123):

Firma 2 trebuia să îți dea fiscalul pe loc dacă nu era vreo problemă.