| Lory37 a întrebat:

Bună ziua, am nevoie sa-mi răspundă cineva care cunoaște, la următoarele întrebări.
1 în ce consta meseria de tehnician vopsitor auto?
2 cam cât este venitul lunar?
3 etapele vopsirii undei piese /mașini?
4 avantajele și dezavantajele acestei meserii.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Annnoo111111 : sa mi răspundă cineva care cunoaște, la următoarele întrebări."

intrebările nu le știe nimeni in afară de tine, eventual RĂSPUNSURILE

1 dai cu șmirghel pe mașină până te doare mâna2
2 minimul (poate plus bonuri)
3-4 dacă nu le știi, stai acasă

| dinaprilie a răspuns:

Pregatirea piesei pentru vopsire ( curatat, decapat, grund, slefuit, retete vopsea, etc etc )
Vopsirea propriuzisa.
Coacerea uscarea piesei.
Eventual ulterior lacuirea pieselor.
Se plateste f bine daca esti bun in ale vopsirii. Poti sa fii bun DAR sa nu ai "sculele" necesare BUNE pentru a realiza "opere de arta".

Avantaje - tu ti le poti enumera in concordanta cu ce te "gadila" pe tine ( poate banii, poate faptul ca lucrezi cu culori, poate libertatea locului de munca-se poate numi si creatie etc ).
Dez - te poti murdari dar porti costum de lucru, mirosul de vopsea dar ai casca pe cap cu tub de oxigen...
Probabil daca ai ajunge printr-un atelier de vopsitorie si ai sta 1-2 zile pe acolo ai putea sa-ti extragi ideile dupa ce vezi cu ochii tai. Daca esti din Bucuresti cred ca se rezolva repede.