| Catalyn94 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele unei masini Diesel?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Avantaje: consum mai redus de carburant.
Dezavantaj: viteza e mai mica decat la masina pe benzina, iarna da probleme cand vrei sa pornesti motorul din cauza temperaturii scazute.
Daca e masina noua tine vreo 8 ani fara probleme dar daca e second hand te astepti in orice moment la probleme.

5 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Avantaj - pret mai mic la motorina.
Dezavantaj - la inceput e mai lenta, demaraj.

| TheGrooveStreet a răspuns:

Hmm. Avantaj este ca motorina este mai ieftina decat benzina. Insa o masina diesel este mai putin rapida decat un pe bezina(ma refer sa fie aceeasi masina insa sa fie una diesel si una pe benzina). Bafta!

| alin4096 a răspuns:

Avantaje: consum mai mic
Dejavantaje : piesele sunt mai scumpe, si la taxe platesti mai mult: de ex o masina pe benzina cu motor 1.8 are aceeasi putere ca o masina diesel cu motor 2.0 sau chiar mai mult!

Răspuns utilizator avertizat