| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Ce meserii de calificare se caută în ziua de azi? Care sunt avantajele și dezavantajele?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cea de infiltrator prin relatii, se ajunge departe fara efort daca o ruda e parlamentar te baga si pe tine pe felie. Cu munca cinstita nu rezolvi nimic in tara doar traiesti de pe o zi pe alta arzi gazu de pomana. Functionarii publici nu au bani de concediu nici la mare nu pot merge de ex.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce are a fi vinzator? O jignesti fara rost. Ai bani de afacere, bravo tie. Si ce astepti? Ia si te specializeaza in administrare servere, de exemplu. Costa sa faci un CISCO, dar gasesti job remote lejer si iti cam faci tu programul. Plus ca poti sa lucrezi si din virf de munte la o adica, net sa fie.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pt ca ea face mișto. Eu am mai fost vânzătoare și nu a meritat. Am bani ca vreau sa deschid ceva și să îmi fac o specializare, nu știu ce.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Depinde unde si ce vinzi. Legat de specializari, trebuie sa ai in vedere si ce iti place sa faci/ai talent. Un bucatar serios si cu ceva aptitudini ridica lejer mia de euro, asta ca sa dau un exemplu non-IT.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc. Mă gândeam la microblading, frizerie. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Serviciile la noi... nu prea. Depinde de zona si de clientela. Eu unul prefer sa stau la povesti cu cineva de la un magazin care vinde produse, tunsul mi se pare ridicol sa dau 15-20 RON cand cu 100 iei o masina de tuns decenta cu care te tunzi singur ani intregi.

| Donsavas a răspuns:

Cata vreme esti priceput, vei fi cautat si bine plătit.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Donsavas):

Salut. Asta e ideea dar nu știu ce meserie să aleg.

| Donsavas a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Scrie mi in privat ce ti ar plăcea sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cauta asistenti medicali. Se cauta mecanici si electricieni. Operatori calculator. Cei mai avantajati sunt cumva asistentii medicali pentru ca poti merge in privat sau la stat intr-un spital. La privat se cauta mult pentru ca in medicina sunt atatea ramuri, toata lumea cu bani isi face cabinet medical, fie stomatologic, oftalmologic, psihiatric, cardiologic, etc. Dezavantajul calificarilor sau a scolilor postliceale este ca nu ai faculte, salariul si prestigiul va fi mereu sub cineva care are facultate in domeniu. Un inginer electronist va fi mai bun decat unul cu liceul tehnologic si mai stiu eu ce diplome de specializare, diploma conteaza. La targurile de cariere se cer ingineri in general. Am un var care lucreaza ca electrician auto si e foarte bun, dar nu are decat liceul...Salariul ii va fi mereu mai mic decat un inginer, nu are cum sa stie cat unul cu 4 ani de scoala in domeniu. Asa e si la asistente medicale, se cer in strainatate si la noi dar au prioritate cele cu facultatea de asistente. Este si normal pe undeva, e vorba de viata unor oameni, scolile postliceale nu sunt prea serioase. Toata lumea trece daca isi plateste taxa de scolarizare. Postlicealele sunt o afacere. Facultatea de medicina sau de asistente medicale e mult mai grea. Daca poti zic sa faci o facultate in domeniu si nu doar un curs de specializare, e mai multa bataie de cap dar ai o diploma SERIOASA pe viata. Cea mai buna postliceala este cea de agenti de politie sau de jandarmerie. Acolo iti da un loc de munca dupa ce absolvi cursurile care nu dureaza decat un an parca. Dar si acolo ai academia militara care este o facultate si vei fi incadrat direct ca ofiter, alt statut, salar etc. Vezi, diferenta se mentine in orice domeniu intre studii superioare si o postliceala.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam aberezi cu postlicealelele si cu presupunerile gen "un inginer electronist va fi mai bun decat unul cu liceul tehnologic" samd. Omul conteaza si interesul pe care si-l da, nu diploma. Geezus...

| awspam a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lasa frate asistenti medicali ca am o prietena care ia 7 milioane la un cabinet stomatologic, da ce sa faci cu bani aia?
unde e minimul pe economie cand nu ai servici si trebuie sa pui ceva pe masa?
e praf totul, nu mai conetaza restul, in ziua de azi ori furi ori esti sclavul patronilor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru awspam):

Cine e de vina ca prietena ta e cu capul si nu isi cauta ceva platit cum trebuie? Ce o opreste sa faca servicii la domiciliu pe PFA? E vreo 15 RON o injectie, de exemplu. Mai scoate capul din gaoace si lasa gindirea asta de Vaslui. P.S. De-ai fi patron macar o luna sa vezi ce "simplu" e de partea cealalta a baricadei...

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Vanzatoare la hipermarket.
Ai loc sigur de munca.
Probabil ca ai parte si de ceva stres.

| Tunoi94 a răspuns:

Frizeri.si dacă ai putin noroc poti deschide propria ta frizerie cu ceva bani strânși sau împrumutați

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Tunoi94):

Hei. Am bani de afacere. happy