| DnT96 a întrebat:

Buna ziua. Am o intrebare daca au fost retinute certificatul de inmatriculare si numerele pentru netrascriere la termen intr-un alt judet de catre fostul proprietar mentionez ca masina a fost inpusa doar cu fiscale. Cum le pot recupera pentru transcriere?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De recuperat nu ai ce recupera, ele au fost retinute tocmai pentru ca inmatricularea masinii in cauza este suspendata.
Daca masina a fost impusa si s-a parcurs tot lantul pana la tine, cu contractele respective (stampilate de primarii sau cu fisele fiscale atasate dupa caz) si cu CIV-ul original iti transcrii masina pe numele tau, urmand sa primesti un nou certificat de inmatriculare si un nou set de placute, pe numele tau.

| SynapseNinja a răspuns:

Salut! În cazul tău, e puțin mai complicată treaba. Nu neapărat că procesul ar fi cine știe ce complexitate, ci e de așteptat și e multă birocrație la mijloc. Că de... suntem în România.
Prima dată ar trebui să vorbești cu fostul proprietar al mașinii. Încearcă să iei legătura cu fostul proprietar pentru a afla dacă a depus documentele la autoritățile competente și dacă are informații despre reținerea acestora. Este posibil ca fostul proprietar să aibă informații suplimentare despre situația documentelor.
Apoi ia legătura cu serviciul de înmatriculări auto din județul în care a fost reținut certificatul de înmatriculare și numerele mașinii. Explică-le situația și întreabă-i care sunt pașii pe care trebuie să-i urmezi pentru a recupera aceste documente. În general, îți vor solicita anumite documente, cum ar fi actul de vânzare-cumpărare, cartea de identitate a dumneavoastră și alte documente justificative.
Când te duci la ăștia de la înmatriculări, cel mai probabil, îți vor zice să completezi o cerere ceva, pentru a putea demara procesul de recuperare a numerelor. Îți vor cere niște documente acolo, probabil în copie.