| Arhix a întrebat:

Salut TPU,

Recent am achizitionat o masina, am facut contractul si urmeaza sa merg la DRPCIV pentru transcriere. Fostul proprietar nu vrea placutele si doresc sa le pastrez tot pe acestea. Am cateva intrebari:
1. Trebuie sa dau jos placutele si sa merg cu ele la DRPCIV atunci cand am programarea pentru transcriere?
2. Fostul proprietar a schimbat numarul de inmatriculare, iar pe certificatul ITP e numarul de dinainte. Mai pe scurt, pe certificatul ITP primit de la service e alt numar de inmatriculare decat ce e acum pe masina. Am inteles ca nu mai e valabil, trebuie sa merg sa iau alt certificat?(ITP-ul e valabil pana in 2022)
3. Trebuie platita taxa de pastrare de numere de 30 lei? Eu am platit doar taxa pentru talon de 49 lei.

Multumesc!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Numerele raman pe masina nu ai treaba cu ele.
2. Itp e trecut in talon. Tot acolo o sa fie trecut si cand iei talonul nou