| PringAloe a întrebat:

am o masina in care usile nu se mai lipesc asa bine atunci cand sunt inchise, daca imping de ele cand sunt inchise au o abatere de 1-2mm nu e o mare problema deoarece inca este autofonic, problema mea este ca se aud vibratii atunci cand ascult muzica la volum tare iar din cauza basului vibreaza usile, sistemul este cel original de pe masina, stiti cumva niste solutii?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie re-reglate usile, respectiv schimbate garniturile de etansare.
Mergi la un service acreditat de producatorul masinii!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se regleaza din cuiele de inchidere de pe stalpi, dar trebuie sa mergi la un tinichigiu pentru asta, altfel ti se deschid usile in mers, daca te bagi cu sculele de sub chiuveta, si experienta de pe Youtube.
Zdranganeala muzicii banuiesc ca nu e de la reglajul usilor, ci de la piesele de interior, demontate de diferiti "meseriasi", cleme rupte, suruburi lipsa, si material insonorizant lipsa.
E destul de lung subiectul insonorizarii pentru muzica, si include multa munca migaloasa, placi izolante, etc.