| Mihai9210 a întrebat:

Buna ziua.
Am o motosapa mgr 210 care nu vrea sa mai porneasca.
Am curatat carburatorul, filtrul de aer, rezervorul, am pus benzina proaspata de la peco si tot nu porneste. In carburator ajunge benzina dar la bujie nu este uscata. Daca bag benzina la bujie porneste o secunda apoi se opreste. Ce se poate face?

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Așa a pățit un frate cu mașina. Era tot iarna. Și a rezolvat-o cu apa calda dar nu el ci un altul care o patise înaintea lui. Era mașină tot pe benzina.

| DjSannan a răspuns:

Iata cateva lucruri pe care le puteti verifica pentru a determina cauza problemei:

Verificati nivelul de benzina din rezervor. Asigurati-va ca aveti suficient combustibil pentru a porni motorul.

Verificati daca filtrul de benzina este curat si nu este obstruit.

Verificati daca pompa de combustibil functioneaza corect. Puteti face acest lucru prin aplicarea unei pompe de cauciuc pe orificiul de umplere al carburatorului. Daca pompa nu este suficient de puternica sau nu functioneaza deloc, ar putea fi cauza problemei.

Verificati daca bujiile sunt in stare buna si daca sunt bine conectate. Inlocuiti bujiile daca sunt uzate sau defecte.

Verificati daca sistemul de aprindere functioneaza corect. Inlocuiti bujia daca este defecta sau verificati sistemul de aprindere pentru a determina daca este problema.

Verificati daca exista probleme cu sistemul de evacuare. Daca sistemul de evacuare este obstruit, ar putea fi cauza pentru care motorul nu poate porni.

In concluzie, exista mai multe posibile cauze pentru care motosapa dvs. nu porneste, dar prin verificarea elementelor mentionate mai sus puteti identifica problema si lua masurile necesare pentru a o rezolva