| Kataklysm a întrebat:

Am o nelamurire foarte mare in legatura cu noul cod rutier:|.
Deci pana la urma, din cate am inteles, mopedele (scuterele/motocicletele care nu depasesc 50 cm3) se pot conduce cu AM, corect?
Intrebarea mea ar fi urmatoarea:Am voie sa obtin atestatul pentru AM daca am 16 ani?
Intreb aici deoarece am vazut foarte multe pareri impartite.Pe site-ul oficial arata acel aliniat taiat, deci nu stiu ce sa cred...
Am vazut pe internet o scoala care face si categoria AM, si acolo preciza ca scoala se poate face de la 15 ani si 9 luni.Din pacate am vazut ca era si singurul site de acest fel.(M-am uitat la data, si era actualizat, adica a trecut de perioada aceea cand s-a schimbat legea din 2003 parca (nu stiu prea bine).
Site-ul respectiv este aici : http://www.elitmoto.ro/conditii.php
si aici: http://www.scoalamotoadi.ro/cursuri/permis-categoria-am.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Nu vei avea nevoie de atestat sa obtii permisul AM, acum se da permis in mana nu mai e ca inainte cu atestate pentru mopede. Ai zis bine faza cu AM care nu depasesc 50 cm 3.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai exista atestat, exista permis de conducere categoria AM si da ai voie sa o dai la 16 ani si poti conduce mopede pana in 50cmc

| AgathaRo a răspuns:

Mopedele se pot conduce cu categoria AM, 25-45km/h, puterea sa nu fie mai mare de 4kw. Daca detii permis orice fel de categorie poti conduce fara probleme.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Citeste aici :...-vehicule/