| sabinutz a întrebat:

Am o ne.lamurire,stiti Scuterele alea denumite Aprilia RS 50?
Eu am categoria B si ma intereseaza daca pot conduce un asemenea scuter.
In legislatie spume ca poti conduce mopede care prin constructie depasesc viteza de 25 kmh dar nu depasesc viteza de 45 kmh
Aici e problema!
Aceste scutere depasesc viteza de 45 kmh, ba chiar prind 90 kmh...
Deci pana la urma mai merge condus cu B-ul? daca ne prinde garcea ce facem? laughing)

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Da, poți conduce aceste scutere cu categoria „B". De fapt, categoria „AM" ai inclusă în permis automat, doar că nu apare la tine deoarece nu l-ai schimbat recent... Când o să trebuiască să-l schimbi, o să îl primești înapoi cu „AM" pe el... Însă, categoria „AM" se aplică unui „vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric." Deci, legea este de fapt ca să mergi cu 45 km/h, chiar dacă el prinde 90 km/h. Tu poți merge cu cât vrei, atâta timp cât nu dai în vreun radar. Exact ca și la mașini, sunt care prind 250-280 km/h, însă tu poți să mergi maxim cu 130 km/h. big grin
Asfalt uscat!
Cu stimă, Angel.

| sabinutz explică (pentru angel74dm):

Multumesc mult pentru ajutor!

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Daca are motorul pana in 50 cmc poti conduce cu B!