| joghu22 a întrebat:

Buna ziua!
Am o problema cu un Volkswagen Passat b6 2014, mi-a apărut in bord un martor volan roșu și s-a întărit volanul. De la ce ar putea fi? Mulțumesc.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Servodirectia, fluidul de servodirectie s-a dus pe apa sambetei sau probleme la directie de diverse posibilitati

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum adica s-a "intarit" volanul? E de cauciuc, sau ceva? Cred ca s-a blocat.

| joghu22 explică (pentru ardnaxur1961):

S-a înțepenit

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Te-a lăsat servodirecția.
Verifică dacă mai ai lichid hidraulic în instalație. Mergi urgent la un service bun.

| joghu22 explică (pentru mihai69):

Am servodirecție electrica

| mihai69 a răspuns (pentru mihai69):

Chiar dacă pompa e electrică, partea de servo tot pe bază de lichid hidraulic funcționează.

| Panamax a răspuns:

Du-te la cineva care are tester, ai servodirectia electrica si cateva zeci de senzori.

| joghu22 explică (pentru Panamax):

Mulțumesc de răspuns

| Andrusk2 a răspuns:

Da. Am avut aceeași problema ca tine și este de vina servodirecția. Este URGENT sa o duci la service cât mai repede deoarece se poate agrava mai tare, eu de exemplu am folosit-o pana sa merg la reprezentanta, când sa ajung mi s-a oprit mașina in loc și nu mai puteam mișcă volanul. Indicat este sa nu mai folosești mașina înainte de a o duce la reparat, dacă reprezentanta sau service ul este departe sa zicem 50-100km depărtare, ar trebui sa soliciți o platforma sau un cârlig deoarece este riscant și te mai paste și vreo amenda dacă cumva te oprește poliția!
Clar este servodirecția.
Mult succes!

| joghu22 explică (pentru Andrusk2):

La service ce reparație ai făcut?

| joghu22 explică (pentru Andrusk2):

Eu am probleme și cu senzorii de la mers înapoi și nu mai funcționează partea de senzori de mers înapoi.

| Andrusk2 a răspuns (pentru joghu22):

Mi a reparat pompa de servodirecție, CASETA de DIRECȚIE, și senzorii.

| Andrusk2 a răspuns (pentru joghu22):

Exact la fel am avut!

| joghu22 explică (pentru Andrusk2):

Caseta de direcție a schimbat-o sau a reparat-o?

| Andrusk2 a răspuns (pentru joghu22):

Mi-a reparat-o. Bine, aici depinde. Tie probabil, nu știu, îmi dau cu părerea, zic așa, îți va repara servodirecția și senzorii. Dacă cumva ai problema și la caseta ți-o va schimba. Vei vedea la fata locului.
Pana sa ajungi acolo, fa cum ti-am sugerat. Nu o mai folosi, aplica platforma sau pe cineva care are cârlig, este cel mai indicat, sa nu pățești ca mine. big grin am primit și o amenda usturătoare. Aici depinde eu doar am sugerat aici cum crezi dar e mult mai safe.
In fine, mult succes și sănătate! Numai bine! Keep calm and enjoy life!

| joghu22 explică (pentru Andrusk2):

Multumesc mult pentru sfaturi.