| anonim_4396 a întrebat:

Salutare baieti am si eu o problema cu un passat din 2009 mai exact 2 probleme. 1 martor airbag ce se aprinde cand actionez clacsonul in partea dreapta a volanul. Am facut diagnoza si spune de incarcatura exploziva de la airbag...ce se poate face? 2 clipeste martoru galben de la frana, deci nu cel de pe buton nici cel rosu de la frana de mana, in bord este unu la fel cu cel de pe buton, si o sintoma ar fi ca nu mai merge autohold-ul sa fie oare butonul? Ajutor

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La airbag cred ca e problema din volan, un contact nu sta bine, si pierde legatura cu airbag-ul.
La martorul de frana, verifica daca iti functioneaza stopurile cand calci frana; ar putea fi un bec ars, sau contactul defect. De asemenea, ar putea fi lichidul scazut, verifica-l. Ar mai putea fi si placutele uzate.
Daca ai facut diagnoza, nu ai vazut ce scrie la frane?

| ciprian1896 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut, deci airbg e clar ca e un contact dar la becul de pe bord deci stopuri pe frana niciunu nu-i ars, nivelu de lichid e perfect pastile noi noute am schimat 3 randuri de pastile de cand cu problema asta sa iti spun sincer pe tester nu da nimic pe nici un tester masina nu are absolut nimic, nici la reprezentant, mi-au zis sa schimb butonu la frana masina nu a avut nici o schimbare. unica chestie: nu mai merge autohold eu il aveam doar in bord fara buton dar a mers la inceput, dar de cand cu problema asta cu becu, s-a dus autoholdu. Ce rezolv? Mia mai zis cineva in Romania sa schimb butonul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ciprian1896):

Sincer, nici nu stiu ce e autohold-ul.
Stiu ca la modelul tau de Passat, frana de mana face probleme constant, dar problemele sunt mai clare, in sensul ca ramai cu frana de mana actionata, si n-o mai poti elibera, sau nici macar nu se mai actioneaza.
Nu stiu ce sa zic, cauta un manual al masinii, sa gasesti o explicatie a acelui bec, sa stii sigur la ce se refera.

| ciprian1896 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Auto hold-ul este ajutorul la plecarea in panta adica masina sta singura nu mai trebuie sa stai cu picioru pe frana.