| VlaseMarian a întrebat:

Bună ziua,

Am primit o amenda de vigneta pentru Ungaria și doresc sa știu dacă o pot contesta. Vigneta electronica e valabila începând cu ora 15:55 (ora Ro) iar autoturismul a fost surprins fără vigneta la 14:15 (ora Hu). Conform legislației ai 60 minute perioada de gratie. Se ia în considerare diferența de fus orar dintre tari? Am baza pentru o contestare și daca da, cum se poate proceda?

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Nu am auzit de cele 60 de minute perioada de gratie, in schimb am vazut contoale in Ungaria si Slovenia pe autostrada dupa prima benzinarie.
Iar ora Ro nu intereseaza pe nimeni.

| Standt a răspuns:

Nu prea ai baza pentru contestare. Este un lucru arhicunoscut ca acolo este una din granitele unde se schimba fusul orar.
In plus, 15, 55 la noi este 14, 55 in Ungaria. Cum ai fost prins la 14, 15 la ei fara vigneta?
Iar "conform legislatiei..." esti sigur ca este si in legislatia Ungariei?