| Desperados a întrebat:

Bună ziua, în urma unei prezentări la taxe și impozite am aflat fără sa vreau ca am o amenda din 2020 pentru rovineta.In acea perioada eu mi am schimbat domiciliul.Este normal sa primesc la fostul domiciliu amenda? deși știu ca nu poate semna nimeni în locul meu...și din 2020 și pana acum sa nu primesc nici o înștiințare nimic? în baza cărei hârtie ar trebui sa plătesc eu acum amenda.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece nu ti-ai platit amenda aceasta a fost trimisa la compartimentul de impozite si taxe. Daca nu o platesti va fi pusa in executare silita.
Poti face plangere contraventionala, motivand ca nu ai primit procesul-verbal de contraventie.

| mi25 a răspuns:

Actiune in instanta pentru neprimirea procesului verbal de contraventie.
Termenul de intocmirea procesului verbal de a data constatarii contraventiei este de 4 luni - baza prevederie art.9, pct.10 din Ordonanta nr.15/2002.
Termenul in care procesul verbal trebuie sa ajunga la tine si sa-l semnezi, de la intocmire, este de 2 luni.
Deci termenul de la constatarea contraventiei pana la primirea procesului verbal este de 6 luni.
Dar atentie: daca nu ti-ai schimbat domiciliul in termen in acte la evidenta populatieieste culpa ta ca nu ai primit procesul verbal.
De asemenea cat timp a trecut de la constatarea amenzii la fisc?

| Desperados explică (pentru mi25):

Actul de identitate este schimbat mai exact în 2018, bineînțeles și la evidenta populației în județul de care aparțin,

| mi25 a răspuns (pentru Desperados):

In acest caz cred ca ai castig de cauza. Deschide actiune la judecatoria de care apartine localitatea ta, nu unde este sediul CNAIR.
CNAIR trebuia sa se ia adresa ta corecte - sa o verifice la evidenta populatiei, mai ales ca nu a fost semnat de primirea procesului verbal.