| Xcarol121 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de masini. Am un vw golf 4, 1.9 TDI ALH. Cand il pornesc prima data se aude un sunet ciudat in timpul pornirii. Un fel de "cârâit". Ce problema ar putea avea?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De obicei mai face asa cand patineaza cureaua pe alternator. Incearca de proba sa pornesti motorul cu toti consumatorii porniti (stiu, nu e recomandat, dar elimini o cauza). Daca scartaie mai mult decat de obicei inseamna ca de la alternator este.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lipsa acuta de mecanic, tractorita cronica, sindromul saracului, etc.
La o constatare amanuntita s-ar putea constata coroana uzata ori pinioanele de la demaror, bendix bleg, avans prea mare, etc.

| Xcarol121 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu cred treaba asta. Gen face asa doar la prima pornire "la rece". Dupa nu mai face asa. Am pornit-o azi la rece. Sa auzit acel sunet dupa am inchis motorul. Dupa l-am pornit iar si nu sa mai auzit acel sunet

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Aaaa, faptul ca are 100 de ani motorul?