| flinstone1994 a întrebat:

am o intrebare pentru cunoscatori. Atunci cand pornesc masina ( polo 2003) imediat apare un sunet carait asa, mai ciudat, din cate am inteles e din cauza bendixului de la electromotor.Intrebarea mea e cat de grava e problema, si ce ar trebui sa fac? Sunt frustrat mai ales ca am cumparat masina foarte recent si am cumparat-o de la cineva in care aveam incredere... Va rog mult sa ma ajutati care stiti exact despre ce vorbesc, Multumesc anticipat, ofer funda raspunsului celui mai concludent

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie revizionat electromotorul.
De 11 ani tot merge saracul.
Trebuie demontat, controlat, curatat, uns si eventual inlocuite piesele care prezinta uzuri mai mari.
De obicei este suficienta o curatare si putina vaselina pe bendix.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu sa-ti dau un raspuns fix, dar cred ca are dreptate cel care ti-a spus ca e bendixul.
Ceea ce nu stiu eu, este daca la masina ta, dupa ce porneste motorul se decupleaza electromotorul/bendixul automat, sau ramane in sarcina ta sa dai drumul cheii in momentul in care a pornit.
Si intrebarea numarul 2, daca eliberezi cheia la timp, deci greseala nu iti apartine, ce se intampla de fapt, ramane cuplat si il da motorul peste cap, sau caraiala provine din alta parte?
Ar trebui sa vorbesti cu un mecanic, daca tot ai luat masina recent, cu ocazia unei vizite la mecanic, de exemplu pentru schimb de consumabile, intreaba si despre acea problema.
Eu in service-ul in care am lucrat, am intalnit un om deosebit, pasionat de masini in totalitate, desi se ocupa doar de geometrie, cunostea masinile atat de bine, incat auzea uzurile pieselor interne din motor, cum ar fi nu-stiu-ce pinion de la pompa de ulei, care se auzea dimineata cand pornea.
Oamenii aia sunt mecanici adevarati, nu ocupantii de posturi din restul service-ului. Scuzati paranteza big grin
Deci, daca problema ar fi ca bendixul ramane cuplat cateva secunde dupa ce porneste masina, desi tu ai eliberat cheia, nu e foarte grav. Se uzeaza pinionul, coroana si poate si electromotorul, dar daca nu face asa la fiecare pornire, poti sa mai amani reparatia. Daca ar ramane cuplat permanent cat e motorul pornit (ceea ce e prea putin probabil, daca se opreste zgomotul), atunci ar fi urgent, n-ar trebui sa circuli deloc in acea situatie, pana se repara electromotorul.

| Florian20405 a răspuns:

Salut,stai calm.Sunt sigur 100% ca ai 1.4 16v.Este o problema destul de intalnita la golf, fabia, polo, leon, toledo in 16v, fie el 1.4 fie el 1.6.
Si eu am problema asta,cu bendixul, dar daca o vei porni mereu acel sunet va disparea, adica minim in fiecare zi.Cel putin mie mi-a disparut acel sunet, dar mi-a zis mecanicul ca daca mai face trebuie dat jos, curatat.(aprox 60-70 lei iti ia), se monteaza la loc si gata.
Bafta! big grin

| cristianlung78 a răspuns:

Salutări.av avut și eu la Leon așa.dar l-am dat jos cu mecanicu l-am uns.dar dupa vreo 3 luni a aparut sunetul.și am fost la un servis.și mi-a spus ca în cazul âsta trebuie schimbat bendixu.