| JohannesZu a întrebat:

am si eu o intrebare simpla pentru cunoscatori, nesigura pentru mine! Daca iau un ventilator de acela pentru calculator (desktop) de se alimenteaza si scrie pe el DC 12 V gen acesta:
https://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/scythe/m ini-kaze-40-mm/

Si il leg la alimentarea principala a casetofonului care stiam eu ca e de 12 v oare e ok, sau posibil ca in casetofon sa intre 13.2! Oare s-ar intampla ceva?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Instalatia electrica a masinii urca pana la 14.4v cu motorul pornit, insa nu e o problema, motorul ventilatorului va suporta acesti volti in plus.

| JohannesZu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ar fi mai ok sa cumpar un
"DC/DC Converter Regulator 12/24V Stepdown to 12V 1A Car Power Supply Module"?
Ma gandesc sa nu se incalzeasca prea rau si sa dau Doamne fereste foc la masina!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JohannesZu):

Nu ia foc. Pune un bec de 12v 5-10w, inseriat, pe firul de + al motorasului. O sa preia surplusul de curent.