| Maryan17 a întrebat:

am si eu o problema cu scuterul, tocmai l-am segmentat, am bagat benzina cu ulei in rezervor, i-am bagat benzina si la bujie, bujia da scanteie, benzina ajungee la bujie dar nu vrea sa porneasca!, la automat am incercar 5 min dar nici un raspuns, la pedeala la fel am dat vreo 40 de pedale dar nu vrea sa porneasca, Cine ma poate ajuta! dau funda... tip scuter yamaha minereli!

Răspuns Câştigător
| smiley6634 a răspuns:

Buna, scoate bujia si slefuieste-o un pic si daca nu merge bag-o in foc si tine-o 5-10 min si bag-o inapoi..Bafta.Funda?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pot fi zeci de probleme, te poate ajuta doar un mecanic bun. Pot fi:
- Buji;
- Ai pus pistonul invers (Se intampla des la incepatori);
- Piston fara ulei pe el;
- Segmenti nepotriviti;
- Carburator necuratat sau reglat prost;

Verifica prima data carburatorul, apoi aprinderea, scoti bujia si bagi putina benzina cu o seringa.

Alte probleme nu pot fi decat daca sunt cilindri terminati sau ai uitat sa montezi ceva!

| Maryan17 explică (pentru FurtunaDiesel):

Pistonul e pus corect!, carburatorul era murdar l-am curatat dar tot nu vrea sa porneasca, am schimbatt 5 buji toate sunt bune dau scantei! dar tot nu porneste!, s-ar putea sa fie cev
a in neregula cu cilindrul!, mersi de raspuns.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Maryan17):

Pai poate carburatorul e desfundat dar nu e reglat trebuie sa fi atent si la asta!

| KaPy2 a răspuns:

Desfai capacu de la filtru si bagai o carpa acolo sai infunzi gaura aia si apoi incearca sal pornesti, dai fara contact cateva pedale apoi pui contactul, cum spune si furtunadiesel pot fi zeci de probleme sper ca ti-am fost de folos