| Ro731 a întrebat:

Am și eu o problemă la mașina mea(un Golf 4 1.4 16V). Nu pornește mereu la prima cheie de extrem de mult timp și nu știu de ce. Am schimbat bujiile acum o lună(trecând pe iridium), toate filtrele au fost schimbate în decembrie anul trecut, iar bateria este bună(a fost testată). Ideea este că am fost și la electrician și la mecanic, am făcut ce mi-au spus aceștia și totuși am aceeași problemă. Ideea este că pornește cel mai greu dimineața, când o pornesc prima dată în ziua respectivă, dar dacă o pornesc peste o oră, pornește din prima(dar dacă o repornesc după 4-5 ore, am șansa să pornească abia din a doua cheie). Ideea este că pornește din ce în ce mai greu depinzând și de câtă benzină este în rezervor(cu cât am mai multă, cu atât pornește mai ușor). Am ajuns la concluzia că se poate să fie de vină pompa de combustibil, însă nici eu, nici mecanicul, nu suntem siguri de aceasta, presupunând că aceasta se dezamorsează peste noapte și că nu mai are o presiune suficientă.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice mecanic de colțul blocului, are în dotare manometru de combustibil. De service nu mai zic.
Se ia presiunea generată de pompă atunci când știi că va porni greu, și vezi dacă e în parametri.
Până la măsurare, pune contactul de 2-3 ori dimineața, și lasă-l cât auzi pompa mergând, abia apoi dă la automat. Dacă ar fi pompa, ar putea porni mai ușor după artificiul ăsta.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bagati pul in el de g4 si schimba masina. Toti umbla dupa jafu ala e stresant chiar. Fiind tanar munceste undeva intre straini si cumparati o masina noua buna ceva japonez

| Stoichy a răspuns:

1 Filtru de benzina
2 Bobina aprindere bujii
3 Verifica daca intra aer suficient
4 Verifica rapoartele Aer, Benzina Aprindere Curent la un tester special la service.
Eu cred ca ii lipseste ceva la raport. Si porneste mai greu pana vine ce i trebuie.
Poti verifica si senzorii de oxigen Sonda Lambda 1 si 2, nu e neaparat de acolo dar nu strica o revizie.

| Ro731 explică (pentru Stoichy):

Am înțeles! O să încerc, mulțumesc frumos!

| SopteaRadu a răspuns:

Salut, am aceeasi si aceeasi problema, cum ai rezolvat? Multumesc!