| sebiku a întrebat:

Buna Ziua, am si eu un scuter Peugeot Speedfight 2, si de la un timp nu mai porneste la buton. Am facut o serie de verificari :
-electro-motor OK
-CDI OK (daca nu era bun, presupun ca nu mai pornea scuterul)
-buton, OK.
Problema este ca nu vine curent pana la electro-motor.
Am o banuiala ca este din releul MITSUBA RC-2208, daca este ars, asta o fi problema?
Am nevoie mare de ajutor... dau funda happy

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Nu ai pentru ce, sper s-o rezolvi.

17 răspunsuri:
| sebiku explică:

Dar porneste imediat la pedala.

| viotedy a răspuns:

N-ai zis nimic de baterie.si eu am avut odata probleme si i-am schimbat si CDI si bobina.

| sebiku explică (pentru viotedy):

Bateria este in perfecta stare, 1 an vechime, GEL.
Am facut masuratori, iar acest releu mi se pare cel mai suspect.
Daca este ars, scuterul porneste la buton?

| viotedy a răspuns (pentru sebiku):

De care releu vorbesti de cel de pe cadru spre fata?

| viotedy a răspuns (pentru sebiku):

Dar nici la cald nu porneste?

| sebiku explică (pentru viotedy):

La pedala porneste oricand.
Cand apas pe buton, pur si simplu nu trimite curent la electro-motor

| viotedy a răspuns (pentru sebiku):

Te-ai uitat la fire sa nu fi iesit vreun papuc?

| sebiku explică (pentru viotedy):

Da, am verificat papucii, desigur, se poate ca un fir sa fie ars, dar probabilitatea este mica avand in vedere masuratorile facute astazi.
Mentionez ca atunci cand am vrut sa-l pornesc, a iesit putin fum de pe sub el...

| viotedy a răspuns (pentru sebiku):

Deci s-a parlit ceva.trebuie sa verifici firele sa nu fie topite izolatiile.pana la urma cauti un electrician ca la cate fire are...

| sebiku explică (pentru viotedy):

Am apelat si la un electrician, a fost depasit de situatie laughing
Nu este greu de verificat firele, asta am sa fac in zilele urmatoare...
Iti multumesc foarte mult pentru timpul acordat

| viotedy a răspuns (pentru sebiku):

Nu ai pentru ce, sper s-o rezolvi.

| KaPy2 a răspuns:

Salut, deci nu primește curent electro-motorul, Uite ce ai putea face happy
Dai electro-motorul jos și încearcă sa-i dai curent de la baterie, dacă ți-l învârte.
Verifica firele dacă sunt împuscate unul din ele happy
Vezi sa aiba masa, mai încearcă sa pui alte fire separat de la baterie pe electro-motor, dacă nu merge niciuna din acestea cred ca ai un scurt pe undeva. succes la repararea porniri automate happy, funda? :d

| sebiku explică (pentru KaPy2):

Am pus electromotorul pe direct si functioneaza.
Firele impuscate le-am descoperit si rezolvat.
Astazi, mi s-a dat o idee cum ca acel releu ar fi ars, si din cauza aceea nu ar trimite curent la electro-motor. (am contactat un specialist )

| KaPy2 a răspuns (pentru sebiku):

Las cai binewinking

| Rotax122 a răspuns:

Unde este situat releul si cati pini are?

| viotedy a răspuns (pentru sebiku):

Nu stiu ce sa zic de releu, nu cred ca se arde asa repede, la siguranta te-ai uitat?

| sebiku explică (pentru viotedy):

Siguranta este OK si CDI-ul la fel.