| anonim_4396 a întrebat:

vin cu o noua intrebare.De curand am obtinut permisul de conducere categoria AM fiindca am doar 16 ani si am achizitionat un scuter chinezesc baotian gopop runer, initial nu pornea decat la peda dar cu timpul l am reparat cat de cat am cumparat(baterie,electro-motor, bendix si siguranta fiindca nu ave) pana aici totul ok, scuterul mi a pornit la automat/buton.Cand s a consumat bateria mi am dat seama ca releul nu incarca...am schimbat si releul si tot degeaba.:/A si dori sa stiu daca acest model de scuter are starter de pornire fiindca scuterul meu are instalatia electrica ff modificata.(asa l am cumparat)Va rog mlt oricine ma poate ajuta cu o poza o info orice.....Sau daca nu este de la starterul de pornire atunci de la ce? Astept raspunsuri ofer funda!

2 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar se pare că buburuza0111 are dreptate...
În primul rând, ce mama dracului înseamnă "runer", "peda", "l am", "ave", "mi a", "s a", "mi am", "A si", "l am", "mlt"?
În al doilea rând, nu trebuia să te lauzi că ai luat carnetul, că nu are nici o relevanţă în privinţa întrebării. Puteai începe direct cu întrebarea...
În al treilea rând, din moment ce are electromotor (apropo, se scrie într-un cuvânt) bendix, siguranţă, etc, normal că are starter! Altfel nu avea decât pornire la pedală, cum avea Piaggio cu pedale mai demult...
În al patrulea rând, tastează la google "baotian gopop runner" (cu doi de "n", că de-aia nu găseai) apoi apasă "Imagini", rulezi în jos, iar la poza 15 şi 26 ai motorul pozat cu partea electrică şi tot ce trebuie... Dacă rulezi şi mai jos, pe la poza 120-a, acolo găseşti şi mai multe accesorii.
Baftă şi mare atenţie la ortografie!

| Mihai0098 a răspuns:

Cumetre am pus intrebarea aceasta fiindca chiar nu stiu daca habar nu ai macar abtine-te din com aiurea!