| robbytza a întrebat:

Am un Ford Fiesta MK4 Ghia din 1998. Inchiderea centralizata nu mai functioneaza si as dori sa ii pun o alarma cu tot cu inchidere. Imi puteti recomanda o alarma cu inchidere buna si la un pret mic? Va multumesc si astept un raspuns.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca produse de proasta calitate la preturi mari gasesti, produse de calitate buna la pret mic nu vei gasi niciodata. Calitatea costa bani, presupune materii prime mai scumpe, utilaje mai performante, un control foarte riguros si multe rebuturi, care toate se transforma in costuri de productie.
Din cate inteleg insa, nu iti doresti "avioane", adica o alarma cu senzori volum, senzori de miscare, senzori de perimetru, pornire motor din telecomanda, inchidere geamuri si trapa, deschidere-inchidere portbagaj si alte asemenea. Tu ai nevoie de o alarma simpla, cu un senzor de vibratii si cu inchidere centralizata, ceea ce inseamna ca te poti orienta spre una foarte ieftina, pe care o vei gasi in orice hypermarket. Luate la pachet pretul lor nu va depasi 100 RON, iar separat pana max. 130. Nu iti ramane decat sa o montezi intr-un service autorizat, pentru a beneficia si de garantie (minim 2 ani). Manopera pentru montaj este undeva in jur de 50 de euro.

regis
| regis a răspuns:

@adolf - serviceul care ii va monta inchiderea nu ii va inlocui si motorasele (actuatoarele) daca acest lucru nu este necesar. Daca este defect insa modulul de comanda, costul unui modul nou este nejustificat de mare, comparativ cu valoarea masinii.
Eu mai degraba as cumpara unul second hand, dar cumparandu-l la pachet cu alarma, il primesti aproape gratis. Si totusi, fata de inchiderea centralizata din fabrica, alarma iti mai ofera si alte avantaje. De exemplu eu mi-am gasit masina lovita in fata casei, eu fiind inauntru. Daca alarma ar fi fost armata, autorul nu ar fi putut sa se faca nevazut...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Este de preferat sa incercati sa reparati inchiderea originala. cautati pe cineva care se pricepe.
2. "Inchiderea " montata aftermarket se compune dintr-un motoras, o tija si niste " caramele " ( denumire de servici ) pentru legatura dintre tija si mecanismul masinii. Aceste motorase, indiferent de numele lor, sint varza. Panarame ieftine. Se strica repede, se blocheaza la frig. Tot ansamblul motoras -tija este putin fiabil, conteaza fiecare mm la reglaje.
3. Exista si inchidere separata, cu centrala de comanda si telecomanda, nu trebuie neaparat sa dea comanda centrala alarmei.
$. Din pacate pret mic inseamna marfa proasta si nu vreau sa fiu injurat.
Ps. Repet, inchidere buna NU EXISTA. Ce este original, este original. Numai in cazul ca inchiderea masinii este iremedial distrusa si reparatia costa mult, iti pot recomanda asa ceva. ( adolf)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regis, m-ai convins ca esti in tema deoarece ai folosit termenul de " actuatoare ". Da, asa se cheama motorasele respective.
Cum am lucrat un timp la service unde predominau fordurile, suspectez ca motorasele originale sint defecte.
In tot cazul trebuie o verificare si vazut daca motorasele sint defecte sau nu primesc comanda centralizata.
Ps. O centrala de inchidere cu doua telecomenzi am gasit aici : http://www.totcedoresti.ro/......u_tel.html ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un ford fiesta din 98 dar am alta problema, consuma foarte mult, 9-10% mixt, 8% extraurban, are motor zetec 1. 4 16 valve 86 cp, am schimbat filtrele si nimic, ma puteti ajuta cu o solutie?

| kelu71 a răspuns:

Viper.ro, dar monteaz-o numai la ei...

| consul79 a răspuns:

Aligator nu vei regreta